Snížení věku pro odchod do penze je špatným příkladem, varuje eurokomisař Oettinger

Nová důchodová reforma německé vlády vyvolává rozpory. V rozhovoru pro deník Die Welt ji ostře kritizoval německý eurokomisař Günther Oettinger. Koalice CDU a SPD plánuje snížení hranice pro odchod do důchodu na 63 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nová důchodová reforma rudočerné koalice je podle eurokomisaře Oettingera špatným signálem i vůči evropským partnerům. Zatímco po Řecích Němci požadují více práce za méně peněz, sami se vydávají opačným směrem.

Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných sil a demografickému vývoji naopak komisař navrhuje posunutí hranice pro odchod do důchodu na 70 let. Podpory se mu dostalo i ze strany zástupců průmyslu.

Zatímco řadoví Němci novou penzijní reformu z pera sociálnědemokratické ministryně Nahlesové vítají, experti upozorňují na to, že snížení hranice ohrožuje důchodový systém a mezigenerační spravedlnost.

V minulém období vláda kancléřky Angely Merkelové ještě ve spolupráci s liberály prosadila, že Němci budou pracovat do 67 let.

Klára Stejskalová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme