Stovky lidí v Jižním Súdánu se staly oběťmi masových etnických vražd

Eskalující násilnosti v Jižním Súdánu minulý týden nepřežily stovky lidí. Podle tamní mise OSN zemřely kvůli etnické příslušnosti. Masové vraždy se odehrály v mešitě, kostele i nemocnici. Výzvy k nim navíc údajně zazněly i v rozhlase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z jihosúdánského města Rank | Zdroj: Reuters

V nejmladším státě planety vypukly loni v prosinci boje o moc. Armáda sice s povstalci uzavřela v lednu příměří. Po sporadických střetech ale rebelové minulý týden opětovně dobyli centrum ropné oblasti Bentiu. A konflikt propukl nanovo.

Papež František se při velikonoční mši modlil i za válkou strádající obyvatele Jižního Súdánu. Od prosince jich při násilnostech zahynulo už několik tisíc a víc než milion uprchl z domovů.

Masakry z minulého týdne navíc mají genocidní rysy. Stoupenci bývalého viceprezidenta Rieka Machara z kmene Nuerů údajně vyháněli i vraždili všechny ostatní a dokonce i ty příslušníky vlastní skupiny, kteří neslavili příchod rebelů.

Ve čtvrtek pak v odvetě zaútočil dav rozhněvaných, ozbrojených mladíků na sídlo OSN v Boru, ve kterém se skrývali Nuerové. Při střetu zemřelo nejméně padesát lidí.

Vláda prezidenta Saalvy Kira se navíc pokusila svalit vinu za incident na zahraniční mírotvorce.


Zvětšit mapu

Univerzita Karlova ocenila šéfa OSN Pan Ki-muna za podporu spolupráce národůV Etiopii začnou mírová jednání mezi bojujícími stranami Jižního Súdánu
Násilnosti v Jižním Súdánu přiměly OSN k posílení mise. Pan Ki-Mun vyzval k míruV Jižním Súdánu se vyostřuje situace. Před násilím prchají tisíce lidí

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme