Začínají přijímací řízení na střední školy, středočeská gymnázia většinou vybírají žáky podle průměru
Dnes začíná první kolo přijímacího řízení na střední školy, které bude trvat až do 30. dubna. Do lavic usedne v příštím školním roce asi sedm a půl tisíce středočeských žáků.
Z celkového počtu 107 středních škol v kraji je 29 gymnázií, zbytek jsou odborné školy a učiliště. Kromě toho je v regionu i dalších 33 škol jiných zřizovatelů, mezi nimi jsou i dvě církevní a dvě obecní.
Kapacita všech zařízení je přibližně 50 tisíc žáků.
Dětí vycházejících z devátých tříd základních škol je málo, a většina gymnázií proto upustila od přijímacích zkoušek a žáky vybírá podle prospěchu. Skládat je musí jen zájemci o osmileté studium.
Výjimku tvoří Gymnázium Hostivice nebo Gymnázium Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi, kde jsou přijímací zkoušky stále ještě povinné.
Podle ředitelů mají zkoušky smysl jen v případě převisu uchazečů. Učitelé se však shodují, že dobrý prospěch na základní škole někdy na gymnáziu nestačí a studenti můžou mít problémy. Kvalita gymnázií tím pak logicky klesá.
Kvůli snazšímu přijetí je navíc o gymnázia vyšší zájem než o odborné školy. I proto Středočeský kraj vyplácí stipendia učňům na takzvaně ohrožených oborech. Tři roky učení s vyznamenáním jim mohou vynést až osmnáct tisíc korun.