Začínají přijímací řízení na střední školy, středočeská gymnázia většinou vybírají žáky podle průměru

Dnes začíná první kolo přijímacího řízení na střední školy, které bude trvat až do 30. dubna. Do lavic usedne v příštím školním roce asi sedm a půl tisíce středočeských žáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

Z celkového počtu 107 středních škol v kraji je 29 gymnázií, zbytek jsou odborné školy a učiliště. Kromě toho je v regionu i dalších 33 škol jiných zřizovatelů, mezi nimi jsou i dvě církevní a dvě obecní.

Kapacita všech zařízení je přibližně 50 tisíc žáků.

Dětí vycházejících z devátých tříd základních škol je málo, a většina gymnázií proto upustila od přijímacích zkoušek a žáky vybírá podle prospěchu. Skládat je musí jen zájemci o osmileté studium.

Výjimku tvoří Gymnázium Hostivice nebo Gymnázium Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi, kde jsou přijímací zkoušky stále ještě povinné.

Podle ředitelů mají zkoušky smysl jen v případě převisu uchazečů. Učitelé se však shodují, že dobrý prospěch na základní škole někdy na gymnáziu nestačí a studenti můžou mít problémy. Kvalita gymnázií tím pak logicky klesá.

Kvůli snazšímu přijetí je navíc o gymnázia vyšší zájem než o odborné školy. I proto Středočeský kraj vyplácí stipendia učňům na takzvaně ohrožených oborech. Tři roky učení s vyznamenáním jim mohou vynést až osmnáct tisíc korun.

A.Rokosová, Iva Menšíková, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme