Češi představili na mezinárodním veletrhu v Šanghaji unikátní výrobu bioplastu

Český výzkum boduje v Číně. O unikátní biotechnologii, která přeměňuje odpadní fritovací olej na ekologický plast, se zajímají místní firmy. Bioplasty, které Češi představili v minulých dnech na mezinárodním veletrhu v Šanghaji, vyvinuli vědci na Vysokém učení technickém v Brně. Na technologii mohou vydělat stovky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezentace českých bioplastů na české ambasádě v Pekingu | Foto: Petra Benešová

„Světovou premiéru má tady bioplastový materiál, který byl vyroben na základě českého objevu, ale už z čínského použitého fritovacího oleje,“ popisuje bioplasty Lenka Mynářová ze společnosti Nafigate Corporation, která je uvedla na čínský trh.

„Takže úplně historicky poprvé tady ukazujeme, jak mohou vypadat finální produkty,“ dodává.

Podle vedoucí výzkumného týmu Ivany Márové mají bioplasty velké využití.

„Na výrobu dětského plastového zboží, jako jsou kojenecké láhve, ale také hračky, obaly na farmaceutické a kosmetické prostředky, a potom samozřejmě díky biokompatibilitě jsou aplikace do medicíny ve formě cévních nebo tkáňových náhrad,“ vypočítává.

Biploasty se mohou využít třeba i v potravinářském průmyslu. Pro českou vědu jde o významný průlom, kdy se výsledky výzkumu dostanou přímo do praxe. V Asii už se budují první výrobní linky.

Petra Benešová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme