Vláda schválila podporu Dolu Paskov. Těžba má pokračovat do roku 2017

Stát dá šest set milionů korun na sociální programy pro horníky z Dolu Paskov. Plán pomoci s postupným útlumem těžby schválila vláda. Práce v dole by tak měly pokračovat až do konce roku 2017.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Pomoc má ale tři podmínky.

„Bude to muset být notifikováno Evropskou komisí, OKD bude provozovat těžbu na Dole Paskov až do 31. prosince 2017 a dále pak vydání veřejného prohlášení ve vztahu k subjektům, podnikajícím v průmyslové zóně Nové pole v Karviné,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohodu vlády s těžaři ze společnosti NWR shrnuje Martin Knitl

„Během debat se ukázalo, že případné rozšíření činnosti Dolu Paskov by ohrozilo stávající průmyslovou zónu, která zaměstnává 3000 lidí.“

Záležet ale bude i na vývoji světových cen uhlí.

„V případě, že světová cena koksovatelného uhlí poklesne pod 110 dolarů za tunu ve třech po sobě následujících čtvrtletích v období od července 2014 do prosince 2017, tak dojde k renegociaci dohody. Ta dohoda neplatí a obě strany se zavazují znova jednat,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

Nejistota kolem Dolu Paskov by mohla skončit. Vláda projedná státní pomoc horníkům

Číst článek

Hornický odborový předák Jaromír Pytlík ale doufá, že cena uhlí naopak co nejrychleji poroste.

„Dalším z ohrožených dolů je Důl Karviná, takže by v tomto kraji, kde je vysoká nezaměstnanost a mnoho lidí na Úřadu práce, bylo by to velmi dobré,“ dodává Jaromír Pytlík.

Dohodu s těžaři podepíše ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek do týdne. Pomoc horníkům ve výši 600 milionů korun začne stát uvolňovat podle dohody od roku 2018.

Důl Paskov | Foto: Michal Jindra

Martin Knitl, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme