Středoškoláci by do Evropského parlamentu zvolili Piráty, ANO, TOP 09 a Úsvit

Žáci některých středních škol nanečisto volili v takzvaných Studentských volbách zástupce do Evropského parlamentu. Do projektu Studentské volby se zapojilo celkem 254 středních škol. Žáci tak dnes a včera nanečisto vybírali zástupce do Evropského parlamentu, nejvíc hlasů získala Česká pirátská strana. Akci už popáté pořádal Člověk v tísni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti "nanečisto" volili do Evropského parlamentu | Zdroj: ČTK

„Nejvíc hlasů 19,19 procenta dostala Česká pirátská strana, na druhém místě hnutí ANO 2011 (16,2 %) a na třetím místě TOP 09 a Starostové (12,09 %),“ uvedl ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota.

Podle Strachoty je zajímavé, že stejné strany byly na prvních třech místech, byť v jiném pořadí, i v posledních studentských volbách na podzim loňského roku.

Pětiprocentní hranici překročil ještě Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, těsně pod ní skončili mladými lidmi jinak oblíbení zelení. Ostatní strany, včetně těch zavedených, u mladých lidí stejně jako v předchozích volbách propadly. Kompletní výsledky zveřejnil Člověk v tísni na portálu Jeden svět na školách.

Výsledky studentských voleb
1. Česká pirátská strana - 19,19 %
(počet hlasů: 4798)
2. ANO 2011 – 16,20 %
3. TOP 09 a Starostové – 12,09 %
4. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury – 7,14 %
5. Strana zelených – 4,76 %
6. Strana zdravého rozumu – 4,50 %
7. Strana svobodných občanů – 3,81 %
8. Romská demokratická strana – 3,13 %
9. Dělnická strana sociální spravedlnosti – 3,11 %
10. Občanská demokratická strana – 2,82 %
Zdroj: Člověk v tísni

Voleb nanečisto se zúčastnilo přes 25 tisíc studentů ze 254 středních škol. Měsíc před opravdovými volbami si tak studenti starší 15 let vyzkoušeli výběr ze všech kandidujících stran i samotný proces voleb.

Výsledky studentského hlasování se v minulosti výrazně lišily od výsledků řádných voleb. U mladých lidí už v minulých volbách bodovali piráti, ale i Dělnická strana sociální spravedlnosti či neúspěšný prezidentský kandidát Vladimír Franz. Průzkumy v letošních volbách do EP favorizují vládní ANO.

„Část studentů, kteří se voleb zúčastnili, má již volební právo a může tedy hlasovat ve volbách řádných, ti ostatní ho brzy nabudou. Proto by politické strany neměly výsledky studentských voleb ignorovat,“ dodal Strachota.

Ve volbách do Evropského parlamentu se v květnu v Česku utká 7 sněmovních a 31 mimoparlamentních uskupení.

Například vládní ČSSD má za lídra sociologa Jana Kellera a do kampaně chce investovat zhruba 25 milionů korun. Koaliční ANO povede do voleb bývalý eurokomisař Pavel Telička, za lidovce to bude někdejší ministr Pavel Svoboda.

TOP 09 povede bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer, komunisty poslankyně Kateřina Konečná, ODS první místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil. Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury postavilo do čela advokátku Kláru Samkovou.

Studenti "nanečisto" volili do Evropského parlamentu | Foto: ČTK

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme