Polský novinář Mariusz Szczygieł v Praze převzal medaili za své reportáže

Známého polského reportéra Mariusze Szczygieła proslavily hlavně knížky Gottland a Udělej si ráj, jejichž česká vydání jsou stále k dostání. Na polském velvyslanectví v Praze právě za tato knižní díla převzal od ministra zahraničí Radosława Sikorského medaili Bene Merito. Szczygieł je považován za ambasadora české kultury v Polsku, ale i propagátora své země v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariusz Szczygieł ve studiu Radiožurnálu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Občas si říkám, pro koho pracuji, když mě vyznamenají oba národy. Samozřejmě se trochu cítím, jako kdybych stavěl most mezi Čechy a Poláky,“ líčí Szczygieł. Přišlo mu symbolické, že medaili za své knihy nepřevzal ve Varšavě, ale právě v Praze, na velvyslanectví ve Fürstenberském paláci.

A že most mezi Čechy a Poláky Mariusze Szczygieła není jen jednosměrka, ukazuje třeba jedna jeho historka o cestě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga do Varšavy. Nejdřív Szczygiełovi volali z české ambasády, jestli by neměl Gottland v polštině, že by jej ministr daroval. Za hodinu volalo polské ministerstvo zahraničí, jestli by neměl Gottland v češtině, že ho chtějí symbolicky věnovat českému ministrovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek k ocenění reportáží polského novináře Mariusze Szczygieła natočil redaktor Martin Ježek

„Považuji to za takový vlastenecký akt, že můžu propagovat něco, co je typicky polské,“ mluví o žánru autentické reportáže, kterému se dlouhodobě věnuje třeba v deníku Gazeta Wyborcza. Právě takové reportáže jsou podle Szczygieła pro Polsko typickým vývozním artiklem.

Novinář v této souvislosti upozorňuje, že polská reportážní škola učí trochu něco jiného, než co si snaží osvojit například studenti pražské žurnalistiky. V budově Hollar na Smetanově nábřeží, kde institut sídlí, měl Szczygieł v rámci své české návštěvy přednášku.

„A byl jsem dokonce paní docentce vděčný, že mi odporovala,“ říká. Jinými slovy - trochu se pohádali. Szczygieł je ovšem hrdý na to, že dělá něco jinak a může o tom diskutovat. Je to vidět i na tom, co ho na Češích a Polácích zajímá. Třebaže jsou si v mnohém podobní, reportér píše především o věcech, které oba národy rozdělují.

Matěj Skalický, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme