ZŠ na Strossmayerově náměstí vzdělává své žáky na dálku, pomocí moderní techniky

Dlouhodobě nemocné děti anebo ty, které se z různých důvodů nemůžou pravidelně účastnit povinné školní docházky, teď v Základní škole na Strossmayerově náměstí dostaly novou šanci. Mohou se vzdělávat na dálku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci odcházejí ze školy | Foto: Andrea Kratochvílová

Díky kameře, počítači a speciálnímu počítačovému programu tak můžou sedět doma a přitom být zároveň na hodině.

„Přišlo mi to, jako když si volám s kamarády, ale potom mi to připadalo úplně v pohodě,“ říká čtrnáctiletá Kristýna, první pražská žačka, která využila speciální program vzdělávání na dálku, a uzavřela tak několik předmětů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výuku na dálku se zajímala Veronika Štefanová

„Podařilo se mi uzavřít angličtinu a občanskou výchovu. Test jsem vyplňovala ústně, takže jsem se na to zkoušela trochu podívat,“ dodala. Kristýně, která kvůli zdravotnímu stavu nemůže pravidelně navštěvovat základní školu, projekt otevřel dveře ke studiu na střední škole.

„V této chvíli se nám podařilo s Kristýnou konzultovat a uzavírat známky. To znamená, že my jsme Kristýně dávali na dálku podklady a ona nám prezentovala to, co sama udělala, aby tu známku mohla mít uzavřenou,“ popisuje první zkoušení na dálku ředitel školy František Rada.

Mezi Kristýniny online zkoušející patřil i zástupce ředitele a učitel občanské výchovy Martin Provazník.

„Na začátku bylo hlavně vysvětlování, abychom si ujasnili, co je potřeba pro to, aby bylo možné klasifikaci uzavřít. Žačka ukazovala vypracovaný úkol a potom vyplňovala online test. Vytvořil jsem pro žákyni test na interaktivní tabuli. Ona tu tabuli sdílela na svém počítači a pomocí toho softwaru mohla v reálném čase zaškrtávat odpovědi,“ popsal Provazník.

Technologie zavádějí i do běžné výuky

Základní škola na Strossmayerově náměstí v Praze 7 se dlouhodobě zaměřuje na zavádění moderních technologií do běžné školní výuky.

„Ten software funguje v jakékoli třídě. Když je k dispozici i interaktivní tabule, tak je to dobré, protože ten software umožňuje použití interaktivní tabule jak ze třídy, tak z domova. Ale jinak to může být kdekoli, kde je webová kamera, mikrofon,“ říká rada a dodává, že spojení je možné přes jakýkoli počítač.

Software počítá i s ochranou osobních údajů. Proto je každé nové připojení a online zkouška zabezpečené heslem.

„Škola jako zřizovatel výuky pošle žákovi nebo žákyni domů e-mail s pozvánkou, v rámci té poznámky se do počítače žáka instaluje prohlížeč, který umožní spojení na dálku,“ dodává ředitel školy Rada.

Projekt vzdělávání na dálku je na samém začátku. Kromě Kristýny program brzy vyzkouší další děti. Škola plánuje i mezinárodní komunikaci, v rámci které se žáci z Prahy 7 spojí se školami v zahraničí. Nedávno zkusili první společnou hodinu s kamarády z Nizozemska.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme