Hlavní cenu fair play dostali hokejista Slovák, motorkář Pabiška a cyklista Smolík

Hlavní ceny Českého klubu fair play za minulý rok získali hokejista Tomáš Slovák a motocyklový závodník David Pabiška. Cenu za celoživotní postoj na pražském Chodově převzal bývalý cyklista Jan Smolík, který v roce 1964 vyhrál Závod míru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastný David Pabiška s mechanikem projel cílem | Foto: Jan Říha

Slovák se v dresu Plzně v rozhodujícím finálovém utkání extraligy proti Zlínu přiznal k teči, po které se vhazovalo v obranném pásmu jeho týmu.

Zlín deset sekund před koncem vyrovnal a sedmý duel dospěl i díky férovému gestu hokejového obránce až do prodloužení. V něm nakonec Plzeň rozhodla o svém triumfu.

Druhou cenu obdržel motocyklový závodník David Pabiška. Ten při slavném závodu Rallye Dakar v Argetině pomohl vážně zraněnému italskému soupeři.

Zavolal záchranný vrtulník, se zraněným jezdcem čekal až do jeho příletu a poté nehledě na vlastní výsledek ještě pomohl Itala do helikoptéry naložit.

„Po roce 2002, kdy jsem dostal světovou cenu za fair play, jsem řekl, že už nikdy žádnou jinou cenu nechci. Na závodech si ze mě dělali soupeři srandu, že místo čísla bych měl vozit červený křížek jako záchranář. Ocenění si opravdu moc vážím,“ řekl pro Český rozhlas Pabiška.

Ocenění přebírali také neprofesionální sportovci nebo školáci. Za sportovní čin při závodě si odnesla cenu v podobě čestného diplomu i orientační běžkyně Klára Odehnalová. Pomohla do cíle soupeřce, která měla natržený sval.

Jan Suchan, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme