Kanada 6:1 Česko

Rusko připustilo, že se ho sankce Západu vážně dotknou. Především průmyslu a bank

Rusko už nezlehčuje dopad rozšířených sankcí, které vůči němu zavedly Spojené státy, Kanada a Evropská unie. Podle ruského ministerstva zahraničí sankce postihnou především high-tech odvětví ruského průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sankce USA, Kanady a EU postihnou především ruský průmysl a banky | Zdroj: Reuters

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov přiznal, že Rusko dopad sankcí pocítí. Dotknou se především kosmického průmyslu, který se bez mezinárodní spolupráce neobejde.

Podle Rjabkova to připomíná rok 1949, kdy Západ uzavřel Sovětskému svazu přístup k moderním technologiím a stáhl železnou oponu. Vysoce postavený ruský diplomat připouští, že situace je opravdu vážná, ale nechce ji zbytečně dramatizovat.

Západní opatření pocítí také klienti SMP banky a Investkapitalbanky. Společnosti VISA a Master Card oznámily, že jim přestaly poskytovat platební služby. Ministerstvo zahraničí upozornilo, že sankce v žádném případě nepomohou stabilizovat situaci na Ukrajině.

Generální prokurátor Jurij Čajka je přesvědčen, že sankce už překročily jakýkoliv rámec. Na druhou stranu prý ale dají potřebný impulz domácímu průmyslu, který je založen především na západních technologiích. Podle Čajky sankce posílí konsolidaci ruské společnosti a pobídnou ruské podniky, aby hledaly vlastní cesty rozvoje.

Nové sankce Evropské unie se dotknou ruského vicepremiéra i lídrů separatistů

Číst článek

Evropská unie dnes zveřejnila jména dalších 15 osob, kterým kvůli ukrajinské krizi zmrazí majetek a zakáže vstup do členských zemí. Sankce se nově dotýkají například ruského vicepremiéra Dmitrije Kozaka, náčelníka generálního štábu ruské armády Valerije Gerasimova nebo šéfa vojenské rozvědky GRU Igora Serguna.

Na rozšíření seznamu, který tak nyní zahrnuje 48 osob, se unijní státy definitivně dohodly v pondělí. Prezidentu Vladimiru Putinovi se zatím sankce vyhýbají.

Sankce nově zakazují vývoz vyspělých technologií ze Spojených států pro ruský obranný průmysl. Americké ministerstvo obchodu už oznámilo, že reviduje exportní licence.

Bílý dům zároveň varoval, že je připraven uvalit sankce i na celé sektory ruské ekonomiky, pokud se Rusko bude i nadále vojensky angažovat na Ukrajině.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme