Knihkupci vyhlásili den bez DPH. Chtějí tlačit na politiky, aby snížili sazbu u knih

Den bez DPH vyhlásil na dnešek Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Nakupující dostanou ve více než třech stovkách prodejen patnáctiprocentní slevu na všechny tituly, které si koupí. Právě taková daň z přidané hodnoty se totiž na knihy vztahuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtení z bible | Foto: Free Digital Photos

Svaz chce mimořádnou kampaní apelovat na politiky, aby daň snížili. Zuzana Vašíčková z knihkupectví Academia si myslí, že o levnější knihy bude zájem.

„Očekáváme, že to podpoří prodej knih. Doufejme, že se to potom odrazí i na výsledku, o který se snažíme, aby se DPH knih celkově snížilo,“ říká Vašíčková.

Zvýšený zájem o nákup očekávají i v síti knihkupectví Neoluxor. „Tuto akci jsme dopředu avizovali na sociálních sítích, na našem internetovém portálu a ohlas je velký. Takže my jsme si malý průzkum dělali už s předstihem, že lidé na to reagují a přijdou,“ potvrzuje marketingový manažer firmy Petr Šašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O DPH na knihy mluvili tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcela Turečková a hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek

Koaliční strany se minulý týden shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů to uvítal, zároveň ale upozorňuje, že i tak sazba zůstane vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU.

„Chápu snahu knihkupců vyjednat si pro své podnikání lepší podmínky a obecně nejsem proti snižování daní na cokoliv. Problém ale je, že má být nárok knihkupců uspokojen za cenu zavedení třetí sazby DPH, bez které jsme se tady 20 let obešli a která náš daňový systém zkomplikuje, učiní nákladnějším na správu a náchylnějším k různým daňovým podvodům,“ namítá hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

'Méně náročných knih'

Tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů Marcela Turečková připomíná, že sazba na knihy – jako na kulturní a vzdělanostní statek – byla dlouhodobě pět procent, od roku 2008 se ale postupně zvyšuje.

„Oboru to uškodilo. Často se nás ptají, jestli to třeba znamená, že vychází méně titulů. Já se domnívám, že to není v množství, to víceméně stagnuje, ale je to v žánrovém spektru. V této chvíli vychází méně náročnějších knížek – náročnějších na výrobu, odborných,“ vysvětluje.

Helena Šulcová, Eva Rajlichová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme