Většina Němců se o eurovolby nezajímá, moc zatím nepomáhá ani volební kalkulačka

Vzbudit zájem veřejnosti o volby do Evropského parlamentu má v Německu speciální internetový program. Na základě odpovědí na 38 otázek pomůže lidem s výběrem strany, která nejvíc odpovídá jejich politickému zaměření. Němce zatím téma eurovoleb moc netáhne, podle posledního průzkumu televizní stanice ZDF se o ně 72 procent z nich nezajímá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Program, díky němuž německý volič zjistí, která strana nejlépe odpovídá jeho představám, se jmenuje Wahl-O-Mat (Wahl = volba). Otázky, s nimiž se musí vypořádat, zní například „Měla by se nákladní doprava přesunout ze silnic na železnici?“ nebo „Měla by Evropa přijmout víc uprchlíků?“.

Při loňských volbách do spolkového sněmu si Wahl-O-Mat vyzkoušelo na 13 milionů voličů. Podle ředitele Institutu pro politické vzdělávání Thomase Krügera 70 procent lidí pak o výsledku debatovalo se svými příbuznými, přáteli nebo kolegy. Program tak napomáhá většímu zájmu o volby.

Ty do Evropského parlamentu zatím příliš pozornosti nebudí. Jedním z důvodů podle expertů je, že strany sázejí na nepříliš známé kandidáty.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme