Obyvatelé Vodňan bojují se zemědělcem. Spor o protipovodňové opatření se vleče už rok

Obyvatelé Družstevní ulice ve Vodňanech se bojí přívalových dešťů. Voda z polí jim při větších srážkách vždy teče do jejich domů. Záchytný příkop, který odvedl vodu, zavezl soukromý zemědělec. Spor se vleče už rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Kopisty v neděli 9. 6. 2013 | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Barákem prošla voda celkem pětkrát. Mám vyzkoušeno, že pokud napadne víc než 50 milimetrů srážek, půjde voda přes sklep, když bude přes 70, půjde přes garáž celým domem,“ říká jeden majitelů domů.

„Jakmile začne pršet a tát voda, v podstatě nespíme a hlídáme kanály,“ přidává se další.

Taková situace byla ještě před rokem. Po opakovaném naléhání obyvatel nechalo město loni v červnu udělat záchytný příkop na pozemcích několika soukromníků. To se ale nelíbilo Jaroslavu Marešovi, který na polích hospodaří. Měl k tomu pádné důvody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vodňanech natáčela Jitka Cibulová Vokatá

„Přerušili mi pronajaté pozemky takovým stylem, že se to nedá ani pořádně obdělávat. Není tam přejezd, přes takovou stopu se jen tak přejíždět s velkým strojem nedá. Z druhé strany jsou ploty, takže se tam nedá ani přejet nebo otočit.“

Protipovodňové opatření se provedlo v době nouzového stavu v důsledku povodní, proto zástupci města nepotřebovali souhlas majitelů pozemků. Záchytný příkop se osvědčil. Když nouzový stav skončil, zahájili proto radní vyjednávání mezi všemi zúčastněnými, aby ho na daném místě mohli zachovat.

„Na 24. července 2013 jsme sezvali všechny majitele dotčených pozemků k jednání o přejezdech, případně dalších připomínkách. Na jednání k žádné dohodě nedošlo,“ seznamuje s výsledky jednání vedoucí odboru investic a rozvoje městského úřadu Tomáš Bednařík.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme