Výstava Tajemství skrytá pod zemí přiblíží minulost Olomouce a Krakova

V olomouckém Arcidiecézním muzeu dnes začíná výstava, která návštěvníky seznámí s archeologickými výzkumy na náměstích dvou významných měst, Olomouce a Krakova. Expozice nazvaná Tajemství skrytá pod zemí končí 28. září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominanta Krakova - bazilika na hlavním náměstí | Foto: Jaroslav Plašil

V křížové chodbě románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka budou k vidění samotné archeologické nálezy i fotografie Hlavního náměstí v Krakově a olomouckého Dolního náměstí.

„Krakov je představen spíše velkoformátovými snímky. Olomouc tam má zastoupení takové skromnější, ale zase je tam vystaveno více 3D předmětů, čili movitých nálezů. Z Krakova je tam pouze pět předmětů, my jich tam máme asi padesát,“ přibližuje Richard Zatloukal, vedoucí archeologického týmu, který zkoumal Dolní náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavu se zajímala redaktorka Radka Kvasničková

Výstava se podle něj snaží tak trochu srovnávat nesrovnatelné.

„Výzkum krakovského rynku byl nesrovnatelně větší než výzkum Dolního náměstí. A to z toho důvodu, že tam se nejednalo pouze o opravu náměstí, ale výzkum později přešel v systematické prozkoumání celého prostoru tak, aby byly vytvořeny nové expoziční prostory,“ vysvětluje archeolog.

Unikátní krakovské Podzemní muzeum, zřízené přímo na hlavním náměstí, má jednu z největších archeologických expozic v Evropě. „Jsou to podzemní prostory zpřístupněné návštěvníkům, s četnými multimediálními projekcemi, rekonstrukcemi situací a podobně,“ dodává Zatloukal.

Dolní náměstí - mariánský morový sloup | Foto: Aleš Spurný

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme