Pražský dopravní podnik uvažuje o speciálním odznaku pro těhotné ženy

Pražský dopravní podnik na podnět cestujících uvažuje o kampani za větší ohledy k těhotným ženám. Cílem je zlepšit podmínky a bezpečnost jejich cestování v pražské hromadné dopravě. Ve hře jsou i speciální těhotenské odznaky. Podle nich by ostatní cestující jednoduše poznali ženu, které by měli uvolnit místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stres je rizikovým faktorem těhotenství. | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Paní Janu v době jejího těhotenství v pražské MHD překvapovalo, že mnozí cestující její stav přehlíželi.

„Kolikrát to není jednoduché, hlavně v přeplněné tramvaji. A není to úplně potěšení. Musela jsem jezdit MHD na monitory, což už je pokročilý stav těhotenství. Většinou mě pustili, ale stalo se mi, že i v tom devátém měsíci jsem stála,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad pražského dopravního podniku zaujal reportérku Veroniku Štefanovou

Proti speciálnímu odznaku pro těhotné paní Jana nic nenamítá, ale sama pochybuje, že by jí pomohl. Opačný názor má paní Renata, které se občas podařilo během těhotenství v tramvaji i sednout.

„Měla jsem štěstí, že jsem nastupovala na okrajových stanicích, kde je málo lidí. Ale kolikrát jsem zjistila, že se na mě ostatní divně dívají, že někoho staršího nepustím sednout. Asi to na mně nebylo tak vidět, že jsem těhotná, tak v tuto chvíli by ta placka mohla pomoct,“ myslí si Renata.

Mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl řekl, že podnik na konci března vyhodnocoval anketu, ve které se dotazoval na ohleduplnost cestujících vůči těhotným ženám.

„Zjišťovali jsme, jestli nastávající maminky mají zájem o kampaň věnující se zlepšení podmínek cestování těhotných žen. Užili jsme tam i grafický návrh, který je jednou z možných variant. Chtěl bych zdůraznit, že naše počínání neznamená, že bychom chtěli povinně zavádět nošení placek,“ vysvětluje mluvčí.

Pokud už se má dopravní podnik do nějaké kampaně pouštět, paní Linda by uvítala, kdyby byla komplexní.

„Možná by ta kampaň mohla být obecnější, zaměřená na to, jak se k sobě cestující mají chovat. Na druhou stranu ne každý je průbojný a dokáže si říct o to své místo v tramvaji a odznak mu může pomoct. Tu aktivitu nevnímám jako nijak ponižující vůči ženám, spíš naopak. Ale myslím si, že by bylo vhodnější, kdyby se dopravní podnik zamyslel nad bezbariérovostí dopravy v Praze. A to nejen pro těhotné nebo ženy s kočárky, ale také starší lidi nebo lidi se zdravotním omezením,“ uvažuje paní Linda.

Odznak by podle ankety nosila polovina žen

V anketě dopravního podniku odpovídalo víc než 2000 žen. „Dvaaosmdesát procent by uvítalo kampaň zaměřenou na ohleduplnost cestujících vůči těhotným ženám. Co se týče placky upozorňující na radostné očekávání, tu by pak nosilo 1100 budoucích maminek, které hlasovaly v rámci ankety,“ dodal Jiří Štábl.

Pražský dopravní podnik chce v rámci plánované kampaně navázat spolupráci s neziskovými organizacemi a sdruženími, které se podobnou problematikou zabývají.

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme