Separatisté na Ukrajině unesli autobus s pozorovateli, v týmu byl i Čech

Proruští rebelové ve Slavjansku na východě Ukrajiny zadrželi autobus se členy mezinárodního inspekčního týmu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnitra. Mezi sedmi zadržovanými pozorovateli je i jeden český voják. Vzbouřenci prý hodlají celou skupinu po výslechu propustit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Slavjansk ovládají proruští separatističtí vzbouřenci | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Několik dní probíhala inspekce podle Vídeňského dokumentu na území Ukrajiny. Tým vedlo Německo a součástí týmu je i jeden Čech. Informace o tom, co se dnes událo, prověřujeme, ale jméno v současné době sdělit nemohu,“ řekl Radiožurnálu Ivan Dvořák ze stálé mise České republiky při OBSE ve Vídni.

Mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková upřesnila, že český voják patřil k mezinárodnímu inspekčnímu týmu pro kontrolu odzbrojení pod vedením Německa.

„Tento tým zde prováděl inspekci podle Vídeňského dokumentu a na Ukrajině se pohybuje od 21. dubna. V této chvíli s vojákem nemáme spojení a naši lidé se pokoušejí nějakým způsobem ho kontaktovat,“ uvedla Růžičková.

V týmu byl špion Kyjeva, tvrdí vůdce separatistů

Podle agentury DPA, která se odvolává na ukrajinské ministerstvo vnitra, proruští ozbrojenci zadrželi ve Slavjansku sedm zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci.

Vedle Čecha jsou mezi nimi tři Němci a dále Polák, Dán a Švéd. Spolu s nimi separatisté odvlekli do tamní budovy tajné služby také pět ukrajinských vojáků a řidiče autobusu.

Vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Vjačeslav Ponomarjov prohlásil, že ve skupině byl vojenský špion najatý ukrajinskou vládou. „Bylo mi řečeno, že mezi nimi byl zaměstnanec kyjevské tajné vojenské služby,“ řekl Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska.

České ministerstvo zahraničí nyní spolupracuje s dalšími zeměmi na propuštění pozorovatelů. Podle ministra Lubomíra Zaorálka z ČSSD jsou vyjednávání na dobré cestě.

„Podle informací, které mám, doufám, že se situace vyřeší. Na druhé straně to nic nemění na tom, že se ukazuje, že dochází k takovým krokům, které mně připadají jako zastrašování mezinárodních složek, které tam jsou, nebo i novinářů,“ konstatoval Zaorálek.

Se zadržovanými je prý zacházeno dobře a nehrozí jim žádné nebezpečí. Tvrdí to ukrajinská média, která se odvolávají na diplomatické zdroje.

Krize na Ukrajině - z bojů o Slavjansk na východě Ukrajiny hlášeno až pět mrtvých - mapa | Foto: ČTK

Alexander Tolčinský, Helena Berková, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme