Euroskeptičtí populisté se v Británii těší značné podpoře. Díky kritice imigrantů

Britskou politickou scénu už několik měsíců zaměstnává debata o přistěhovalectví. Díky tomuto citlivému tématu má Strana pro nezávislost Spojeného království vedená Nigelem Faragem velkou šanci na úspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Trvalého odlivu hlasů ve prospěch euroskeptické formace se bojí zejména vládní konzervativci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfem strany UKIP je Nigel Farage, bývalý obchodník s komoditami v londýnské City a paradoxně sám jeden z europoslanců | Foto: CC BY-SA 2.0, Euro Realist Newsletter

Nigel Farage se v předvolební kampani projevoval jako charismatický řečník bez politické odpovědnosti, který nezná tematická tabu.

Ve dvou živě přenášených debatách s vicepremiérem Nickem Cleggem pak hlavní britský euroskeptik jasně zvítězil na body. Právě i díky výpadům proti otevření pracovního trhu občanům Bulharska a Rumunska.

„Podle mě je to nezodpovědné a stupidní, že Británie takhle riskuje. Jistě, někteří lidé říkají, že Rumunů a Bulharů třeba tolik nepřijede. Ale s vědomím, že v této zemi máme milion mladých lidí bez patřičného vzdělání a dovedností, proč podstupovat takové riziko,“ hřímá Farage.

Přehrát

00:00 / 00:00

O britskou euroskeptickou stranu UKIP se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Na kontroverzních billboardech k tomuto tématu postavil předvolební kampaň.

„Celá debata je založená spíš na anekdotách, než na výzkumu opírajícím se o fakta a na poctivé argumentaci,“ upozorňuje Christian Dustmann, německý profesor ekonomie na University College London.

Spočítal, že Středoevropané a Východoevropané odvedli v Británii od roku 2004 na daních zhruba o 30 procent víc, než kolik odčerpali na různých sociálních dávkách.

„Bulhaři, kteří měli vůli a peníze, už do Evropy vyrazili. Ať už potřebovali pracovní povolení a víza, ať jsme byli členy Evropské unie, tihle podnikaví jedinci už svou vlast dávno opustili,“ myslí si Georgi Christov, lékař dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital.

"Zemětřesení v britské politice"

Jenže jakoby nikdo nebral na tyto postoje zřetel, a tak poslední průzkumy před volbami do Evropského parlamentu přisuzují UKIPu podporu 31 procent voličů.

„Mým cílem je vyhrát evropské volby a způsobit tak zemětřesení v britské politice. Dopady, které takový výsledek může mít, jsou mnohem větší, než kdykoli předtím,“ říká Nigel Farage. Předjímá třeba další oslabení pozice premiéra Davida Camerona uvnitř jeho mateřské Konzervativní strany.

„Od posledních voleb do Evropského parlamentu pět europoslanců UKIP opustilo. Buď měli strany plné zuby, nebo se dopustili nějakého vážného prohřešku. Takže zvolit europoslance z UKIPu je docela nebezpečná věc. Málokdy totiž dokončí pětileté funkční období a beztak se v Evropském parlamentu moc neobjevují,“ připomíná vlivný poslanec za Konzervativní stranu Greg Hands.

Kontroverzní předvolební billboard britské euroskeptické strany UKIP | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme