Za nejdražšího klienta dala loni VZP 46 milionů, zákon limit nezná

Celkem 46 milionů korun zaplatila loni za nejdražšího klienta Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Byl jím 58letý muž ze středních Čech, který se dlouhodobě léčí s hemofilií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař při operaci | Foto: Fotobanka stock.xchng

Údaje týkající se nákladů na léčbu nejdražších pacientů zveřejňuje VZP letos teprve podruhé. Podle žebříčku největší české pojišťovny skončil druhý muž z Ústeckého kraje, jehož léčba si vyžádala zhruba poloviční náklady.

Celkem VZP vydala za dvacítku nejnákladnějších klientů v loňském roce přes 285,4 milionu korun. To je o necelých 1,8 % více než v roce 2012.

K nejdražším diagnózám patřily i loni například poruchy metabolismu, poruchy srážlivosti krve či plicní arteriální hypertenze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podmínkách péče o pacienty hovořil právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál

Mezi dvacítkou nejdražších pacientů bylo 17 mužů a 3 ženy. Nejmladší mezi nimi byl roční chlapeček, nejstarší 71letý důchodce. Zhruba 95 % všech nákladů tvoří výdaje za léky, a to přes 273 milionů korun.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála není v České republice zatím žádný zákonný limit na léčbu pacientů, přestože se o něm už několikrát mluvilo.

„To je otázka politická, parlament musí říct cestou zákona, kdy už se platit nemá,“ míní Dostál.

Jak dodává, podobné limity obvykle neexistují ani v zahraničí.

„Jsou ale velice zajímavé dva případy z Německa a Švýcarska, kde byli posuzováni velmi drazí pacienti," říká Dostál.

Zatímco Německo podle jeho slov dospělo k závěru, že jediná možnost léčby, byť extrémně drahá, uhrazena být musí, švýcarský soud řekl, že existuje společensky únosná hranice, nad kterou nemůže solidární systém peníze vynakládat.

ČTK, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme