Významné stromy v Zábřehu připomínají události let 1918 a 1968

Na zajímavé svědky historie mohou při svých procházkách narazit obyvatelé a návštěvníci Zábřehu. Město totiž označilo významné stromy. Jde o dvě lípy malolisté. Obě připomínají události, které se zapsaly nejen do historie Zábřehu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lípa | Foto: Fotobanka stock.xchng

Starší z lip nazvali Strom republiky. Druhý ze stromů označovaný jako Lípa svobody je sice o půlstoletí mladší, vzhledem k okolnostem je jeho vysazení raritou.

„Strom republiky se nachází na Skaličce před školou. Byl vysazen prvního května 1919, tedy v prvním roce samostatné Československé republiky. Strom vysadili tehdejší skaličtí hasiči,“ říká zábřežský starosta František John z KDU-ČSL.

„Druhým významným stromem v Zábřehu je Lípa svobody. Byl vysazen v tom smutném roce 1968, v roce okupace Rudou armádou, tehdejším učitelem základní školy v Zábřehu, panem Miloslavem Hartlem,“ dodává.

Oba stromy byly řádně označeny. Podle Františka Johna byly k tomu využity kamenné monolity.

„Žulový patník, který byl z jedné strany vyleštěn, je u stromu před třetí základní školou. A pak je to krásný kus pískovce, který je na Skaličce,“ popisuje.

Oba významné stromy byly v minulém roce ošetřeny. Nejnáročnější zásah byl proveden u lípy na Skaličce, kde byl nevhodný asfalt, který dusil kořeny stromu, nahrazen trávníkem.

Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme