Před soud míří případ Hedvigy Malinové, který poškodil slovensko-maďarské vztahy

Po osmi letech míří na Slovensku do finále jedna z nejspornějších kauz. Čeká se na soud kvůli výpovědi Hedvigy Žákové Malinové. Ta tvrdí, že ji v roce 2006 zbila dvojice holohlavých útočníků, zřejmě proto, že mluvila na ulici maďarsky. Premiér a ministr vnitra ale Malinovou vzápětí obvinili, že si přepadení vymyslela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hedviga Malinová | Foto: Vojtěch Berger

Případ svého času působil jako rozbuška ve slovensko-maďarských vztazích a o lidech v pozadí útoku se pouze spekulovalo. Nevládní organizace už dlouho poukazují na chyby při vyšetřování útoku, a tvrdí, že pokud někdo v celé kauze lhal, byl to spíš ministr než obviněná.

Město Györ na severu Maďarska. Tady v jednom z řadových domků teď žije s rodinou Hedviga Žáková Malinová. Dívčí jméno si nechala, aby ho mohla jednou očistit od všech podezření. Koncem loňského roku přijala Hedviga maďarské občanství a opustila Slovensko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ Hedvigy Žákové Malinové se zajímal zpravodaj Vojtěch Berger

„Neberu to tak, že jsem utekla, to byla moje svobodná volba. Přišla jsem na to, že na Slovensku už nemůžu žít tak, jak sama chci.“

K odchodu do Maďarska prý Hedvigu Malinovou přiměla šikana prokuratury. Návštěvy policistů v civilu doma ve večerních hodinách děsily její malé děti. Navíc prokuratura chtěla po několika letech od útoku poslat Hedvigu na ústavní psychiatrické vyšetření. To všechno v rámci dokazování její údajné lži.

„Proč nepochybuju, že ji někdo zmlátil? Za prvé fotografie, dejme tomu, že se dají zmanipulovat. Za druhé lékařské zprávy, ty jsou nezpochybnitelné. Neumím si představit, že by se zmlátila sama. Tady není o čem pochybovat. Je tady jen otázka, kdo jí zbil a proč,“ říká reportér Eugen Korda z týdeníku Týždeň, který kauzu od začátku sleduje.

Vyšetřování útoku na Hedvigu policie uzavřela v září 2006 po pouhých dvou týdnech se závěrem, že "skutek se nestal". Novináři i nevládní organizace ale později prokázali, že ministr vnitra na tiskové konferenci zkresloval fakta z vyšetřovacího spisu v neprospěch Hedvigy.

Budou vypovídat Fico a Kaliňák?

Advokát Hedvigy Malinové Roman Kvasnica ji zastupuje prakticky celou dobu trvání kauzy. A chce premiéra Fica i ministra Kaliňáka vyslechnout u soudu jako svědky.

„Nemůžou se donekonečna schovávat ve svých limuzínách, za své ochranky, za své mluvčí. Budou muset přijít před soud a říct, v čem lhala a proč.“

Nevládní organizace vytýkají slovenské prokuratuře, že trestní stíhání trvalo neúměrně dlouhých sedm let. Navíc prokuratura dosud neřekla, v čem přesně měla Hedviga lhát. Případ dobře zná i Pavol Lacko ze sdružení Aliance Fair Play.

„Minimálně je možné mluvit o indiciích, které nasvědčují tomu, že nejde o standartní trestní řízení, které je podle demokratických pravidel.“

Soud s Hedvigou Malinovou bude v Nitře, tam, kde ji před osmi lety zbili. Soudkyně musí nejdřív nastudovat spis s víc než 5 tisíci stranami. Hedviga k soudu dorazí z Maďarska.

„Jednoduše se musím nějak bránit a říct pravdu a já vím, že mám pravdu.“

Ministr vnitra Kaliňák rozhovor pro Český rozhlas na téma Hedviga odmítl a podrobněji se nechtěla vyjadřovat ani generální prokuratura.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme