Letošní Pochod živých připomene švédského diplomata, který zachránil tisíce maďarských Židů

Na trase mezi koncentračními tábory v Osvětimi a Birkenau se dnes uskuteční už tradiční Pochod života. V čele průvodu půjdou poprvé maďarští poutníci. Letošní ročník je zasvěcený právě židovské komunitě v Maďarsku. Ta si mimo jiné připomene švédského diplomata Raoula Wallenberga, kterému vděčí za záchranu života řada maďarských Židů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Budapešti se zúčastnilo Pochodu života 30 tisíc lidí | Foto: Gregor Martin Papucsek

Ředitel budapešťského Památníku centra holocaustu Szabolcs Szitás upozorňuje, že podstatnou součástí holocaustu je i záchrana lidí, protože i při vyhlazování existovali lidé, kteří riskovali svůj život pro jiné. „Je to taková stránka hrozné tragédie, na kterou nelze zapomenout. Stejně jako na oběti, musíme vzpomínat i na zachránce lidí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek

Wallenbergův osud je opředen legendami. Szabolcs Szitás připomíná, že izraelský Jad Vašem uznal 765 maďarských občanů jako zachránce Židů, švédský diplomat je jedním z nich. Připisuje se mu záchrana mimořádně vysokého počtu maďarských židů, odhady hovoří o 20 až 25 tisících.

To vše měl stihnout za něco přes půl roku diplomatické činnosti v Budapešti, kam přišel jako tajemník švédské ambasády v červenci 1944. Tehdy už z maďarského venkova odváželi Židy do koncentračních táborů, v Budapešti do ghetta. Několik ambasád mělo dohled nad obytnými domy či bloky v hlavním městě.

I Švédové takto dohlíželi na osm nájemních domů, kam nesměli vkročit žádní vojáci. Tuto ochrannou práci řídil právě Wallenberg. Kromě toho vystavoval falešné dokumenty pro tisíce Židů. Nejasný je jeho další osud. Zadržela ho Rudá armáda a zřejmě odvezla do Moskvy. Od té chvíle o něm už nikdo neslyšel.

Památník na nábřeží Dunaje | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďaři si Wallenberga váží, v Budapešti má dvě sochy, pamětní desky, je po něm pojmenován park i ulice a udělili mu titul čestného občana města.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme