Čtyři novináři unesení v Sýrii dorazili do Francie. Konečně vidíme nebe, radují se

Čtyři francouzští novináři unesení v Sýrii, kteří se v noci na sobotu dostali na svobodu, dorazili do Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Francouzský prezident François Hollande, Didier François, Edouard Elias, Nicolas Hénin s dětmi a Pierre Torres | Zdroj: Reuters

Nejprve přiletěli na vojenskou základnu Évreux na severozápadě země, poté vrtulníkem na leteckou základnu Villacoublay u Paříže. Tam je má přivítat francouzský prezident François Hollande, jejich rodiny i kolegové.

„Jsme šťastní, že jsme na svobodě. Děkujeme tureckým úřadům za pomoc. Je krásné znovu vidět nebe, svobodně se pohybovat a mluvit,“ shrnul své emoce Didier François, který pracoval pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Spolu s fotografem Edouardem Eliasem byli uneseni severně od Halabu v červnu 2013. Nicolase Hénina, píšícího pro časopis Le Point, a fotografa na volné noze Pierra Torrese zajali o něco později.

Novináři tak strávili v zajetí 10 měsíců. Turečtí vojáci je v noci na sobotu našli u syrských hranic. Francouzi byli spoutaní a měli zavázané oči. Za jejich únosem podle všeho stáli islamisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě.

Nicolas Hénin se vítá se svou rodinou | Foto: Reuters

ČTK, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme