Evropská unie zavede další sankce proti Rusku, rozhodli ministři

Evropská unie zpřísní svoje sankce vůči Rusku. V Lucemburku se na tom dohodli ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Rozšíří se tak seznam osob, kterých se týká zmrazení účtu i zákaz cestování. Schválilo se i jednostranné zrušení cel pro Ukrajinu, která by tak měla přijít v přepočtu až na 13 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie   | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Evropská unie zavede další cílené sankce proti vysokým ruským představitelům, to znamená, že jim zmrazí konta v evropských bankách a zakáže jim cesty na své území.

Tento seznam už obsahuje více než 30 jmen, teď na něj ale přibudou další. O tom, jaká konkrétní, rozhodnou diplomaté. Ministři zahraničí to dnes v Lucemburku každopádně schválili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzi evropských představitelů v Lucemburku ve Stalo se dnes informoval reportér Ondřej Houska

Také nevyloučili, že pokud by se situace na Ukrajině dál zhoršovala, mohli by se evropští lídři mimořádně v Bruselu sejít znovu a rozhodnout o zavedení ještě tvrdších sankcí vůči Rusku.

Podle šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové se Rusko podílí na současných nepokojích na východě Ukrajiny. Unie proto i přes počáteční odpor některých zemí rozhodla o rozšíření sankcí. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek to podpořil.

Ministři zemí Unie rozhodovali i o další podpoře pro Ukrajinu. Schválili pro ni jednostranné zrušení cel, od konce dubna tak bude Ukrajina vyvážet své zboží na evropské trhy bez cel.

Tyto mimořádné výhody by Ukrajincům měly přinést v přepočtu asi 13 miliard korun a dočasně by měly platit zhruba do listopadu. Na citlivé položky jsou zavedeny kvóty, evropští zemědělci se proto v žádném případě nemusí ukrajinské konkurence bát.

Česká republika chce, aby Evropská unie posílila sankce proti Rusku

Číst článek

V Brzké době by Evropská unie měla také vyslat vlastní experty do Kyjeva, aby zde pomohly s reformami tamního soudnictví nebo policie. O vyslání svých expertů stojí i Česká republika.

Ondřej Houska, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme