Poslanci nejspíš rozhodnou o valorizaci penzí. Vzrůst by měly o 200 korun

Poslanci by měli rozhodnout o zvýšení penzí. Vláda chce, aby od ledna důchody rostly stejně jako do roku 2012, tedy do doby před úspornými opatřeními. Přilepšení seniorům stát vyjde zhruba na 7 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.3.2014

Poslanecká sněmovna 26.3.2014 | Foto: Filip Jandourek

Jak konkrétně a o kolik by měla penze stoupnout, popsala autorka změny, ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Michaela Marksová.

„V koaliční smlouvě je obsažen závazek, že vláda se vrátí k automatickému principu valorizace, že vždy k 1. lednu se důchody zvýší o 100procentní nárůst spotřebitelských cen a třetinu růstu reálných mezd.“

„Protože jsme zjistili, že v letošním roce jsou ty indexy velmi nízké, tak jsme navrhli částku pro rok 2015 tak, aby se jednalo alespoň o 200 korun průměrně na důchod,“ vysvětlila ministryně.

Koaliční kabinet chce, aby sněmovna návrh schválila hned v prvním čtení, tedy ve zrychleném řízení. Třeba komunisté vyšší valorizaci důchodů podpoří.

„Jinak dojde k tomu, že budeme snižovat náhradový poměr mezi mzdou a platem, a řada důchodců bude upadat do chudoby a budeme to muset vyrovnávat z jiné kapitoly, hmotné nouze. Takže valorizovat penze je pořád lepší řešení,“ řekl poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Ani předseda poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek proti zvyšování nic nenamítá. Od vlády ale bude chtít slyšet, kde na to vezme peníze.

„My nemáme žádný problém; samozřejmě valorizace penzí je správná věc. Ale vláda musí říct, na úkor čeho to bude. A já bych pokládal za vůbec nejhorší variantu, kdyby to bylo na úkor dluhu, který se udělá pravnoučatům těch důchodců,“ poznamenal Kalousek.

Jana Čermáková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme