Čeští hudebníci v Brazílii sklízeli ovace jako po fotbale. A úspěch má i český film

Česká kultura se představuje v Brazílii. V uplynulých dvou týdnech ji reprezentoval komorní soubor klasické hudby trio Smetana. A zájem je i o český film ze 60. a 70. let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie. Trio Smetana po vystoupení v Riu de Janeiro | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Trio Smetana – klavíristka Jitka Čechová, violoncellista Jan Páleníček a houslista Jiří Vodička – zahrálo po celé Brazílii devět koncertů. A i proto, že je letos Rok české hudby, vybralo díla českých skladatelů.

Na Bedřicha Smetanu podle Jitky Čechové nepadla volba jen proto, že ho má trio v názvu, ale i proto, že je autorem jednoho z nejkrásnějších trií vůbec – Tria g moll.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hudebníky z tria Smetana rozmlouval a o českou kulturu v Brazíliii se zajímal tamní zpravodaj ČRo David Koubek

„Musím říct, že reakce publika byla opět velkolepá. Do druhé půle večera jsme zařadili Trio f moll Op. 65 Antonína Dvořáka, které je opět jedním z vrcholů světové triové tvorby. A doplněno o takovou raritu, kterou jsme tu předvedli v premiéře – Multikulturní suitu Romana Haase,“ poznamenala klavíristka. Roman Haas je mladý český autor – a i jeho dílo prý mělo úspěch.

Trio Smetana je v Brazílii už počtvrté. A jak řekl violoncellista Jan Páleníček, vystoupení tam je to pro hudebníky díky vřelému publiku vždycky veliká radost.

„To je něco, co už málokde v Evropě najdete. Jsou to nesmírně srdeční lidé. Nejen v sále, ale obecně. Někdy po těch koncertech sklízíme ovace, jak kdybychom dali několik gólů na fotbalovém hřišti,“ popsal Páleníček.

Sál jako pro rockery

Turné Tria Smetana v roce, kdy slaví 80. výročí založení původního souboru, zaštítila také česká ambasáda ve městě Brasília a konzulát v Sao Paulu.

„Spojili jsme naše síly i finanční rozpočty a zároveň to bylo i díky spolupráci s řadou příznivců, řadou krajanů, kteří se pohybují v oblasti kultury anebo přímo v oblasti hudby. Jsme velmi rádi, že nás navštívili a měli velký úspěch,“ dodala na adresu hudebníků konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz.

Třeba v Riu de Janeiru byl pak koncert také příležitostí pro setkání českých krajanů, kteří žijí ve městě a v okolí.

Brazílie. Trio Smetana po vystoupení v Riu de Janeiro | Foto: David Koubek

Devět koncertů v osmi městech po celé Brazílii v jedenácti dnech je náročné turné. Trochu času vidět aspoň kousek z obrovské země však hudebníkům zbylo.

Houslistovi Jiřímu Vodičkovi, který je v souboru poměrně nováčkem a byl s ním v Brazílii poprvé – se do paměti vepsaly například vodopády Iguaçú. I na toto místo však bude zřejmě vzpomínat v souvislosti s hudbou.

V blízkém městě Foz do Iguaçú jim totiž organizátoři připravili překvapení – místo koncertu klasické hudby nachystali sál spíš pro rockovou nebo jazzovou kapelu.

„Nám bylo řečeno, že nás čeká koncert v krásném divadle pro 600 lidí, a nakonec jsme přijeli do takového kulturního domu, který byl vyzdoben modrými světly a technikou zařízenou pro kapelu – s mikrofony a s reproduktory jak na pódiu, tak směrem ven do publika. Ale nakonec to dopadlo všechno krásně, pořadatelé byli nadšení a my také, protože to bylo nevšední,“ vylíčil Vodička.

Možná i do Foz do Iguaçú se trio Smetana brzy vrátí. Díky kontaktům navázaným při nejnovější cestě nejspíš už v příštím roce.

Představí se kresby z Terezína i divadlo

V Brazílii se česká kultura prezentuje i jinak. Například ve třech městech mohou přijít příznivci filmu na festival České nové vlny. Podle konzulky Lucie Lachoutové byl už festival v Sao Paulu a chystá se do Ria de Janeiro.

„V tuto chvíli je v Porto Alegre. Je to okolo dvaceti, pětadvaceti českých filmů z 60. a přelomu 60. a 70. let,“ uvedla.

Marketa Lazarová | Foto: archiv Barrandov Studio a.s.

Diváci mohou zhlédnout snímky třeba od Věry Chytilové, Jiřího Menzela či Miloše Formana, ale také třeba Františka Vláčila, byť ten se mezi tvůrce české nové vlny neřadí. „Pro nás velkým překvapením, že ten festival je v podstatě všude vyprodaný,“ podotkla Lachoutová.

V Sao Paulu se ještě chystá výstava kreseb dětí z Terezínského ghetta a na festivalu žánru nový cirkus v Riu de Janeiro vystoupí v příštích dnech soubor La Putyka.

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme