Češi si patentují stále více nápadů. Pojistit by je měli i za hranicemi, radí úřad

Počet nápadů, které si Češi nechávají patentovat, stále roste. Zájem je hlavně o tuzemské patenty, které ale platí jen pro české území. Tuzemské nápady tak často využije zahraniční konkurence, která je zpeněží bez jakéhokoli profitu pro vynálezce. Úřad průmyslového vlastnictví proto upozorňuje, aby si lidé pojistili patent i za hranicemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Dvořák se svou sekačkou | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

První svahovou sekačku vyrobil Lubomír Dvořák před několika lety takzvaně na koleni. Dnes je jeho společnost jediným výrobcem svahových sekaček na světě. Ty jsou totiž unikátní v tom, že posekají i místa, kam se ostatní stroje nedostanou.

„Tento stroj byl právě určen na to, aby sekal plochy, které dříve nebyly sekatelné. To znamená svahy, které jsou víc než 35 stupňů. Kde už nemůže jet traktor ani podobné zařízení,“ vysvětluje i sám Lubomír Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou na tom Češi s patenty, zjišťovala redaktorka Zuzana Švejdová

Nápad si proto nechal patentovat a dnes už má nejen český patent, ale i evropský, americký nebo třeba japonský. Svoje výrobky v současnosti prodává do víc než padesáti zemí světa. Lidí, jako je Lubomír Dvořák, každým rokem přibývá.

Jen vloni zaznamenal Úřad průmyslového vlastnictví přes 2600 patentových přihlášek a užitných vzorů. Podle ředitele kanceláře úřadu Josefa Dvornáka je ale jejich úspěšnost mnohem menší.

„Dohromady těch technických řešení bylo relativně dost. Musíme si ale uvědomit, že pokud jde o patentové přihlášky, tak z nich nakonec není patent udělen na více než jednu polovinu,“ upřesnil.

Patent se musí udržovat v platnosti

Žádosti úřad nejčastěji odmítá, protože nejsou celosvětově nové, nevznikly vynálezeckou činností nebo nejsou průmyslově využitelné. To jsou totiž tři hlavní kritéria, kdy na technické nápady úřad uděluje patenty.

Za podání přihlášky zaplatí jednotlivec tisíc dvě stě korun. Patent se ale musí udržovat v platnosti. Roční poplatky se pak můžou vyšplhat až k desítkám tisíc korun. V případě mezinárodního patentu je to ještě víc.

„Zprvu byly náklady relativně nízké, ale můžu podotknout, že v dnešní době ročně vynakládáme zhruba půl milionu korun jenom na patentovou ochranu,“ potvrzuje výrobce svahových sekaček Dvořák.

Právě mezinárodních patentových přihlášek podali Češi jen 175. A to je v porovnání se zahraničím stále málo. Prvenství připadá opakovaně Spojeným státům s více než 57 tisíci přihláškami.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme