Zámecký park v Ratibořicích na Náchodsku projde rozsáhlou obnovou zeleně

Zámecký park v Ratibořicích čeká obnova. Zásah za 6 milionů korun už je opravdu potřeba: některé stromy jsou totiž staré jako park samotný. Práce budou probíhat postupně od letošního léta a hotové by měly být za rok. Provoz parku omezí jeho revitalizace jen minimálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratibořický zámek | Foto: Josef Šmejkal

Mnohé změny v parku návštěvník ani nezaregistruje.

„Téměř všechny stromy, které tady v parku jsou, budou ošetřeny. To znamená, že u nich bude proveden například zdravotní řez, redukční řez – podle toho, co budou potřebovat,“ říká specialistka na zeleň Národního památkového ústavu v Josefově Jiřina Jelínková.

V parku již proběhla nová inventarizace dřevin, kdy byl zhodnocen i zdravotní stav stromů. Odborníci pak navrhli pro každý strom efektivní ošetření. U většiny dřevin dojde k prořezu, někde pak ke svázání koruny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat revitalizace ratibořického parku, zjišťoval Jiří Fremuth

„Park byl založen známou kněžnou z knížky Babička od Boženy Němcové Kateřinou Vilemínou Zaháňskou, a to někdy okolo roku 1815. Ona zdědila náchodské panství 1810,“ přibližuje historii parku Jiřina Jelínková.

Pro park musela nejprve uvolnit místo, protože na jeho místě stával hospodářský dvůr. Ten bylo třeba nejprve vybudovat na jiném místě, přestěhovat dvůr i zelinářskou zahradu a také zbourat dvůr starý.

„Když to tak počítáme, tak stáří těch nejstarších stromů – a těch původních je tady hodně – je okolo 200 let,“ dodává Jiřina Jelínková s tím, že věk je u mnohých druhů na hranici životnosti. Znamená to, že část starých stromů bude muset být pokácena.

„Bude samozřejmě nahrazena v tom místě novými dřevinami stejného druhu,“ uzavírá Jiřina Jelínková.

Jiří Fremuth, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme