Evropská unie schválila sankce proti dalším vysoce postaveným Rusům

Evropská unie zavede další sankce proti Rusku. V Bruselu se na tom dohodli velvyslanci členských zemí osmadvacítky. Unie tak zmrazí konta a zakáže cestování dalším vysoce postaveným Rusům. Jména i počet lidí ale ještě musejí definitivně formálně schválit členské země unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU vs Rusko | Foto: Český rozhlas

Velvyslanci při EU, kteří se v Bruselu sešli, nemají pravomoc sankce zveřejnit, dokud nejsou schváleny členskými zeměmi. K tomu by mělo dojít ale ještě dnes večer.

Na seznamu tak je zřejmě 15 ruských státních příslušníků a také představitelů separatistů na Ukrajině. Na rozdíl od Spojených států amerických Evropská unie zatím neuvalí žádné sankce na ruské firmy, což se ale může brzy změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký bude další postup Evropské unie proti Rusku za neplnění ženevských dohod, shrnuje zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska

„V tuto chvíli na seznamu nejsou firmy, nicméně Evropská unie i o tom do budoucna uvažuje. Dnes jsme otevřeli diskusi mezi velvyslanci o tom, zda to je z právního hlediska možné. Takže do budoucna bych to spíše očekával, než vylučoval,“ potvrdil český velvyslanec při EU Martin Povejšil.

Velvyslanci členských zemí se tento týden sejdou ještě jednou a měli by zavést sankce ještě proti dalším vysoce postaveným Rusům. Jestli na seznamu bude například i Igor Sečin, proti kterému zavedli dnes sankce Američané, není zatím jasné.

Odrazovým můstkem pro uvalení sankcí na Rusko je to, že podle dostupných indicií stojí za krizí na Ukrajině. Rusko to sice popírá, ale unie i NATO tvrdí, že mají k dispozici zpravodajské informace, z nichž je prý zřejmé, že na Ukrajině operují agenti ruských tajných služeb, a že tedy za separatisty stojí Rusko.

USA zpřísňují sankce proti Rusku. Cílem jsou osoby okolo Putina i několik firem

Číst článek

Důvodem pro uvalení další vlny sankcí na Rusko je prý i to, že Rusko neplní své sliby ze ženevských jednání z poloviny dubna – nevyužívá svého vlivu na separatisty, aby vyklidili veřejné budovy.

Evropská unie i USA už pohrozily Rusku také ekonomickými sankcemi. Zda k nim dojde, záleží na tom, jak se bude vyvíjet krize na Ukrajině.

„Pokud se situace bude vyvíjet tak dramaticky špatně, jako se vyvíjí dosud, pak je zřejmě jenom otázkou času, kdy k tomu budeme muset přikročit,“ říká o ekonomických sankcích Martin Povejšil.

Evropská komise vypracovává návrh ekonomických sankcí, které by mohly být značně dalekosáhlé a mohly by zahrnout všechny faktory ekonomiky. Aby je Evropská unie skutečně uvalila, museli by se v Bruselu sejít lídři zemí Evropské unie – tedy premiéři či prezidenti. Podle posledních spekulací by k tomu mohlo dojít příští týden.

Ondřej Houska, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme