Proruští separatisté neodloží referendum o nezávislém východu Ukrajiny. Putinovi navzdory

Ukrajinské referendum o nezávislosti Doněcké a Luhanské oblasti v neděli bude. Rozhodlo o tom tamní Lidové shromáždění. K odložení hlasování včera proruské separatisty vyzval ruský prezident Vladimir Putin. Na Ukrajině je podle něj nutné nejprve vytvořit vhodné podmínky pro dialog s Kyjevem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské referendum o nezávislosti Doněcké a Luhanské oblasti bude v neděli, jak bylo naplánováno | Zdroj: Reuters

Ani ne 24 hodin stačilo proruským radikálům na východě Ukrajiny k odmítnutí nečekané výzvy ruského prezidenta Vladimira Putina k odložení chystaného referenda o statutu Doněcké a Luhanské oblasti.

Hlasovací lístky s otázkou: Podporujete akt o státní samostatnosti Doněcké, respektive Luhanské lidové republiky, už byly vytištěny. Referendum se bude konat ještě tento týden v neděli, jak bylo naplánováno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na Ukrajině sleduje moskevský zpravodaj Martin Dorazín

Separatisté chtějí na základě výsledků referenda vytvořit doněcko-luhanský stát s možností přistoupení oděské, charkovské a mykolajevské oblasti pod názvem Novorusko.

Ruští analytici neočekávali, že by se aktivisté Putinovi mohli rozhodnutím pokračovat v přípravách hlasování postavit. Výzva ruského prezidenta ovšem naznačila, že by Kreml nakonec nemusel referendum o nezávislosti podpořit. Separatistům se tak možná zkomplikují snahy o zopakování krymského scénáře.

Ukrajinská vláda je připravená jednat s představiteli vzbouřeného východu země

Číst článek

Ukrajinská vláda ovšem jakékoli referendum o statutu východní Ukrajiny odmítá jako ilegální. Neuznává ho ani Západ.

Kyjev stále ale nabízí představitelům východu jednání: „Mluvíme se všemi, kteří civilizovaně prezentují své názory, dokonce i s těmi, s nimiž kategoricky nesouhlasíme,“ prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk. Úřadující prezident Olexandr Turčynov ale z dialogu vyřadil ty, kteří kladou ozbrojený odpor.

Polsko se v odpovědi na ukrajinskou krizi nebrání přijmout další vojáky NATO

Číst článek

Pavlína Nečásková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme