Míra sebevražd v Litvě trojnásobně převyšuje průměr Evropské unie

Litevskou společnost trápí závažný problém, o kterém se ovšem nemluví příliš nahlas. Tento malý pobaltský stát má totiž v rámci celé Evropské unie největší počet sebevražd na obyvatele. Jde o dědictví přechodu ze sovětského systému do nových poměrů. Vláda zatím neví, jak smutnou statistiku zlepšit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Na jednom z mostů v centru Vilniusu je na zábradlí umístěna zelená cedulka s číslem na linku pomoci. Určená je pro případné sebevrahy.

„V Litvě platí, že pro věkovou skupinu 16 až 30 let je právě sebevražda nejčastější příčinou úmrtí,“ říká ředitel oné linky pomoci. Denně dostává stovky e-mailů a telefonátů s prosbou o radu.

„Zhruba tak osm z těch telefonátů je od osob, které v danou chvíli zvažují, že si vezmou život,“ dodává.

Ročně spáchá v Litvě sebevraždu tisíc lidí. Tedy mnohem více, než jich zahyne na silnicích nebo zemře na následky vážných onemocnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problém sebevražd se v Litvě zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

„Nejohroženější skupinou jsou muži ve středním a starším věku, kteří žijí na venkově. Ti mají největší sklon k sebevraždám,“ říká profesorka, která toto téma zkoumá už desítky let.

Litva podle ní neumí dobře využívat evropské dotace ani zkušenosti s tímto celospolečenským problémem. Stát prý také nepracuje s těmi, kteří sebevraždu přežili.

„Přáli bychom si, aby se poučili, ale bohužel to neplatí. Většina těchto lidí sice získala chuť do života, uvědomili si, že sebevražda není řešením. Část lidí se ale o sebevraždu pokusila znovu,“ upozorňuje profesorka.

„V Litvě, stejně jako i ve většině evropských zemí, se o sebevraždu pokoušejí častěji ženy, ale opravdu ji dokoná více mužů,“ konstatuje šéf záchranky.

O sebevraždě někoho blízkého lidé raději mlčí

Mladá litevská psycholožka oslovila v rámci výzkumu pozůstalé sebevrahů. Zaměřila se hlavně na jednu městskou část ve Vilniusu.

„Tam totiž spáchalo sebevraždu sto lidí během půl roku. To je šílené číslo. Policie oslovila tyto rodiny a díky tomu se mnou mluvily,“ vysvětluje.

Přiznává, že citlivé téma je v Litvě stále tabu: „Raději nikomu neřeknete, že váš příbuzný nebo kamarád spáchal sebevraždu. Tvrdíte, že byl nemocný, měl infarkt, nebo dokonce že ho zavraždili.“

Centrum litevského hlavního města je plné usměvavých lidí. Polehávají na trávě v parku nebo popíjejí kávu na ulici. Jen málokdo by řekl, že zemi souží tak tragický problém.

Vilnius, hlavní město Litvy | Foto: Fotobanka stock.xchng

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme