Míra sebevražd v Litvě trojnásobně převyšuje průměr Evropské unie
Litevskou společnost trápí závažný problém, o kterém se ovšem nemluví příliš nahlas. Tento malý pobaltský stát má totiž v rámci celé Evropské unie největší počet sebevražd na obyvatele. Jde o dědictví přechodu ze sovětského systému do nových poměrů. Vláda zatím neví, jak smutnou statistiku zlepšit.
Na jednom z mostů v centru Vilniusu je na zábradlí umístěna zelená cedulka s číslem na linku pomoci. Určená je pro případné sebevrahy.
„V Litvě platí, že pro věkovou skupinu 16 až 30 let je právě sebevražda nejčastější příčinou úmrtí,“ říká ředitel oné linky pomoci. Denně dostává stovky e-mailů a telefonátů s prosbou o radu.
„Zhruba tak osm z těch telefonátů je od osob, které v danou chvíli zvažují, že si vezmou život,“ dodává.
Ročně spáchá v Litvě sebevraždu tisíc lidí. Tedy mnohem více, než jich zahyne na silnicích nebo zemře na následky vážných onemocnění.
O problém sebevražd se v Litvě zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška
„Nejohroženější skupinou jsou muži ve středním a starším věku, kteří žijí na venkově. Ti mají největší sklon k sebevraždám,“ říká profesorka, která toto téma zkoumá už desítky let.
Litva podle ní neumí dobře využívat evropské dotace ani zkušenosti s tímto celospolečenským problémem. Stát prý také nepracuje s těmi, kteří sebevraždu přežili.
„Přáli bychom si, aby se poučili, ale bohužel to neplatí. Většina těchto lidí sice získala chuť do života, uvědomili si, že sebevražda není řešením. Část lidí se ale o sebevraždu pokusila znovu,“ upozorňuje profesorka.
„V Litvě, stejně jako i ve většině evropských zemí, se o sebevraždu pokoušejí častěji ženy, ale opravdu ji dokoná více mužů,“ konstatuje šéf záchranky.
O sebevraždě někoho blízkého lidé raději mlčí
Mladá litevská psycholožka oslovila v rámci výzkumu pozůstalé sebevrahů. Zaměřila se hlavně na jednu městskou část ve Vilniusu.
„Tam totiž spáchalo sebevraždu sto lidí během půl roku. To je šílené číslo. Policie oslovila tyto rodiny a díky tomu se mnou mluvily,“ vysvětluje.
Přiznává, že citlivé téma je v Litvě stále tabu: „Raději nikomu neřeknete, že váš příbuzný nebo kamarád spáchal sebevraždu. Tvrdíte, že byl nemocný, měl infarkt, nebo dokonce že ho zavraždili.“
Centrum litevského hlavního města je plné usměvavých lidí. Polehávají na trávě v parku nebo popíjejí kávu na ulici. Jen málokdo by řekl, že zemi souží tak tragický problém.