Plzeň se vrátila do roku 1945. Připomíná si 69. výročí osvobození města

Plzeň si připomíná konec druhé světové války a osvobození města Američany. Do centra zamířily stovky návštěvníků a nadšenců, v ulicích vyrostly dobové vojenské kempy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň. Slavnosti svobody 2013 | Foto: Martina Klímová

Součástí oslav je už tradičně setkání s válečnými veterány s veřejností. Letošní proběhlo v kulturním domě Peklo. Přišly na něj zhruba 300 lidí.

Besedy se zúčastnilo všech 12 belgických i amerických veteránů, kteří na letošní Slavnosti svobody do Plzně přijeli.

Za americké veterány vystoupil James Duncan, který vzdal čest přítomným, jejich rodičům a prarodičům, a řekl, že jako voják byl svědkem toho, jak statečně Češi za svobodu bojovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program Slavností svobody přibližuje Monika Zettlová

Za belgické veterány promluvil Michelle Gillen. Uvedl, že to nebylo jejich rozhodnutí, když v květnu roku 1945 opustili Československo. Šlo o politické rozhodnutí.

Lidé z publika se pak veteránů například ptali, jestli po válce zůstali vojáci v kontaktu. Herman Geisst potvrdil, že veteráni jsou mezi sebou stále přátelé. Jsou hrdí, že se mohli zúčastnit se osvobození Plzně. Velice si váží toho, že lidé v Plzni konec války stále oslavují.

Setkání přinesla pak padesátiletá žena, která v jednu chvíli vstoupila na pódium mezi veterány. Připomněla setkání amerických vojáků s plzeňskými děvčaty, za jehož výsledek označila sebe samu. Veteráni na chvíli upadli do rozpaků, z nichž vybředl až George Thompson, který omluvně konstatoval, že pokud může mluvit za sebe, byl prý v té době na taková setkání příliš mladý.

Ve 12 hodin pak na náměstí Republiky začal také doprovodný kulturní program, který návštěvníkům umožní nasát uvolněnější atmosféru: vystoupí folklórní soubory, k poslechu zahraje Hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Hudební tělesa i jednotliví interpreti se pak na pódiu budou střídat až do večerních hodin.

Studia Českého rozhlasu v Plzni a Karlových Varech nabídnou pohled do zákulisí vysílání

Číst článek

Velkým lákadlem Slavností svobody jsou také tři vojenské kempy, které vyrostly v ulicích města. Zájemci si v nich mohou prohlédnout dobovou vojenskou techniku, výstroj a výzbroj americké armády. Uvidí ukázky ze života vojenských historických i současných táborů.

V 15 hodin pak dorazí do jednoho z kempů Convoy of Rememberance 1945. Lidé si budou moci všechna historická vozidla prohlédnout.

Slavnosti svobody | Foto: Český rozhlas

Monika Červená, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme