Coca-Cola přestane používat látku, která může působit kožní a nervové potíže

Výrobce nápojů Coca-Cola vyslyšel volání veřejnosti po změně. Přestane do svých nápojů přidávat látku zvanou bromovaný rostlinný olej. Ve velkém množství může způsobovat zdravotní potíže, zejména kožní a nervové. Proti používání této chemikálie sepsali spotřebitelé petici a byli úspěšní. V Česku se do nápojů přidávat nesmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Coca-Cola překonala očekávání analytiků | Zdroj: ČTK

Bromovaný rostlinný olej (BVO) se v USA přidává do pomerančového nápoje Fanta a do ovocného nápoje a pití pro sportovce Powerade.

BVO slouží jako stabilizátor chuti a zároveň zajišťuje, aby se jednotlivé složky nápoje neoddělovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném kroku výrobce nápojů Coca-cola mluvil redaktor Pavel Novák

Výzkumníci kliniky Mayo zjistili, že jeho nadměrné užívání může vést k poruchám paměti, nervovým problémům či kožním potížím.

V Česku ani jinde v Evropské unii se ale BVO do nápojů nepřidává, legislativa to zakazuje. Zatímco v Americe je látka uznaná jako bezpečná.

„V evropských výrobích se s ní nesetkáme. Ale protože její funkce fixace aroma je požadovaná, používají se podobné látky, upravené pryskyřice,“ potvrzuje vedoucí ústavu analýzy potravin VŠCHT Jana Hajšlová.

Bromovaný rostlinný olej (E443) je sloučenina bromu – těžkého, nestálého a žíravého kapalného prvku – s rostlinným nebo jiným olejem. Při časté konzumaci se váže a hromadí v tucích – nejvyšší hodnoty usazeného bromu byly naměřeny u dětí do 15 let. V některých zemích se používá ke stabilizování aromat v některých nápojích, k zakalování nealkoholických nápojů s citrusovou příchutí a objevoval se také ve zmrzlinách nebo pečených výrobcích.

Na portálu Change.org uživatelé uspořádali petici, kde požadovali, aby se tento přípravek, který se v chemickém průmyslu používá například proti hoření, do nápojů nedával. Coca-Cola vyšla zákazníkům vstříc, její konkurent Pepsi už BVO přestal přidávat před rokem.

Už před dvěma roky Coca-Cola i Pepsi musely změnit složení svých limonád, jinak by jejich limonády musely nést varování, že způsobují rakovinu.

Látka 4-metylimidazol se v Kalifornii dostala na seznam zakázaných látek. Do pití se dostávala spolu s karamelem nebo karamelovými barvivy. Mohla tak být nejen ve sladkých limonádách, ale třeba také v tmavých pivech. V Evropě pro tuto látku zatím žádná omezení neplatí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme