Putin vyzval separatisty na Ukrajině k odložení referenda v Luhansku a Doněcku

Separatisté na východě Ukrajiny zvažují, že odloží referendum o nezávislosti tzv. luhanské a doněcké republiky. Nedlouho předtím je k tomu vyzval ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj by se mělo hlasovat v době, kdy pro to budou lepší podmínky. Tvrdí také, že Moskva stáhla své jednotky od hranic s Ukrajinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

„Žádám představitele jihovýchodní Ukrajiny, aby odložili referendum plánované na 11. května, aby tak pomohli vytvořit podmínky pro dialog s ukrajinskou vládou,“ vyzval Putin.

Hlasovat se mělo v neděli v Doněcké a Luhanské oblasti, kde separatisté vyhlásili „nezávislé republiky“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji prezidenta Putina k ukrajinskému referendu natáčel zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Ruský prezident řekl, že dříve než 25. května začnou na Ukrajině předčasné prezidentské volby, je nutné, aby v zemi skončily veškeré násilnosti. Nejlepším řešením ukrajinské krize by podle Putina bylo přímé jednání mezi Kyjevem a separatisty.

V tom se před několika dny shodl s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka navrhla uspořádat kulatý stůl, což podle Putina Rusko podporuje.

Důvodem, proč Putin zmírňuje podporu proruských separatistů na Ukrajině, mohou být i zesilující se sankce vůči nejbližším lidem z okolí prezidenta, se kterými má politické i obchodní vztahy.

Manévry NATO v Pobaltí jsou podle Ruska nátlakovou akcí

Číst článek

Ukrajinský politik Petro Porošenko varoval Rusko, že pokud by podpořilo referendum o rozdělení Ukrajiny organizované proruskými separatisty na východě země, mohlo by čelit dalším sankcím ze strany Evropské unie a USA.

Porošenko nicméně nevyloučil, že by referendum o jednotě Ukrajiny nakonec mohl vypsat samotný Kyjev.

„Jsme dokonce připravení referendum vypsat, ale ne pod hrozbou kulometů a samopalů,“ uvedl.

Ukrajinský opoziční politik a oligarcha Petr Porošenko | Foto: Filip Jandourek

V úterý parlament vypsání referenda o jednotě Ukrajiny, které se mělo uskutečnit zároveň s prezidentskými volbami 25. května, odmítl. Zdůvodnil to právě obavou o bezpečnost voličů.

Rusko podle prezidenta Putina nenese odpovědnost za ukrajinskou krizi, naopak prý dělá vše pro snížení napětí.

„Pořád nám říkali, že je znepokojují naše vojska u ukrajinské hranice. My jsme je z hranice stáhli a dnes jsou v místech pravidelných cvičení. To se dá lehce ověřit pomocí moderních výzvědných metod, včetně kontroly z kosmu,“ dodal ruský prezident.

Severoatlantická aliance i Pentagon ale oznámily, že to nemohou potvrdit. Prý nemají žádné důkazy přesunu ruských vojsk.

Rusko nejspíš nemá v úmyslu poslat na Ukrajinu svou armádu, protože by to nejspíš udělalo už po tragédii v Oděse. Putin také připomněl, že se Rusko zasloužilo o propuštění zajatých expertů OBSE.

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme