Olomouc si letos připomíná 70 let od letecké bitvy nad městem mezi Američany a Němci

Letos to bude sedmdesát let, kdy se nad Olomoucí odehrála jedna z největších leteckých bitev v tehdejším protektorátu. Přelety spojeneckých vojsk nad Moravou začaly v červenci roku 1944 a s železnou pravidelností se opakovaly až do května 1945.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letový záběr Messerschmittu Me 262 | Foto: Messerschmitt Me-262 Schwalbe

„Zrovna jsme obědvali, ale nebylo nic vidět, bylo zataženo. Najednou jsme slyšeli ve vzduchu výbuchy, rány, lomoz, řev motorů,“ vybavuje si okolnosti největšího náletu nad Olomoucí regionální historik Milan Tichák, tehdy dvanáctiletý kluk.

Spolu s kamarády tajně vyrazil obhlédnout sestřelené stroje. „Ještě jsem měl doma kousek jakéhosi motoru – klukovskou relikvii,“ podotýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na leteckou bitvu nad Olomoucí zavzpomínal regionální historik Milan Tichák. Příspěvek natočila redaktorka Blanka Mazalová

Z Itálie vyrážely americké bombardéry za doprovodu stíhaček. Cílem byly rafinerie a důležité dopravní uzly na nepřátelském území. Nad Hanou na ně bombardéry útočily německé messerschmitty.

Gigantická krvavá řež odepsala 53 německých stíhaček a 25 amerických letadel, o život přišlo celkem 222 letců.

Mrtvé americké vojáky připomíná na Hané několik nových pomníků. Dlouho se však o těchto obětech mlčelo. „My jsme při vzpomínkách na válku vystačili s Rudou armádou. Všechna čest, ale na druhé straně jsme spojenecké vojáky řadili na druhou stranu zákopů,“ říká Milan Tichák.

Připomněl tím protizápadní propagandu z doby komunistické diktatury.

Jeden z pomníků připomínající americké letce, kteří zahynuli při letecké bitvě nad Olomoucí v roce 1944. Pomník se nachází u obce Bystrovany u Olomouce | Foto: Blanka Mazalová

Blanka Mazalová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme