Konec války si ve Francii připomněla prázdná Champs-Élysées. Pařížani vyrazili na víkend

Nejen v Česku ale i v jiných zemích si dnes připomínají 69. výročí konce druhé světové války. Ve Francii mají k oslavám ještě větší důvod. Kapitulace Německa byla podepsaná právě tam - konkrétně v Remeši. I letos v Paříži položil francouzský prezident Francois Hollande věnec u Vítězného oblouku v Paříži. Oslavy se ale tak úplně nevydařily, lidé přišlo méně než obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande na oslavách konce války v Paříži | Zdroj: Reuters

Důvodů, proč dnes Francouzi na slavnou pařížskou třídu Champs-Elyssés nedorazili, bylo hned několik. Prvním z nich bylo počasí, v Paříží totiž v době oslav velmi silně pršelo.

Dalším důvodem je stále slábnoucí popularita prezidenta Francoise Hollanda. V Mali, kam vyslala Francie své jednotky, navíc před nedávnem zahynul jeden voják.

Navíc 69 let let od konce války není úplně kulaté výročí. Francouzi se připravují na velké oslavy 70. výročí vylodění v Normandii, které budou za měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách konce války v Paříži hovořil francouzský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Prezident potvrdil, že i přes situaci na Ukrajině je stále jedním z pozvaných ruský prezident Vladimír Putin. Očekává se tam navíc jeho setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Hlavní důvod, proč dnes pietnímu aktu v Paříži přihlíželo méně lidí než obvykle, je ale zcela prozaický. Pařížané totiž využili toho, že je zítra pátek, vzali si volno a vyrazili na prodloužený víkend.

Francouzský prezident Francois Hollande na oslavách konce války v Paříži | Foto: Reuters

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme