Jízdárna Světce u Tachova zve i letos na prohlídky, koncerty nebo filmová promítání

Před několika desítkami let hrozila Windischgrätzově jízdárně ve Světcích u Tachova demolice. Po vídeňské druhou největší koňskou jízdárnu v Evropě se ale podařilo zachránit a dnes patří mezi nejvýznamnější památky v regionu. Postupnou opravu financuje město Tachov s pomocí státních dotací. Už několik let je jízdárna přístupná veřejnosti. I letos zve na různé kulturní akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdárna Světce u Tachova

Jízdárna Světce u Tachova | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Návštěvníci jízdárny ve Světcích u Tachova si letos mohou prohlédnout další opravené místnosti či nově vybavené knížecí lóže.

Za poslední roky tady přibyla část mobiliáře. Sice nábytek nebo vybavení lóže není úplně původní, ale snažili jsme se, aby co nejvíce odpovídalo době výstavby jízdárny, kolem roku 1860,“ přibližuje průvodce Pavel Voltr z infocentra v Tachově.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jízdárně ve Světicích na Tachovsku natáčel redaktor Lukáš Milota

Rekonstrukce jízdárny byla podle něj započata v srpnu roku 2000. „Ty místnosti se dávají postupně dohromady, zpevnila se půda, rekonstrukcí prošlo i schodiště. A teď na velkou rekonstrukci čeká celé sklepení jízdárny,“ dodává.

„Třeba tady se rekonstruovaly podlahy a tři ze čtyř ubytovacích místností jsou i nově vymalované. Vybavení tady ještě nějaké schází, uvidíme, jak to bude do budoucna s financemi. Ale jízdárna nikdy nebyla vybavena třeba tak luxusně jako zámek,“ vysvětluje.

Jízdárna žije také bohatým kulturním životem. Konají se tu četné kulturní podniky, divadelní představení i koncerty předních českých umělců.

„Hlavní sál jízdárny bude hostit od června do začátku října řadu různých akcí. Nejčastěji koncerty, ale konají se tady i svatební obřady a třeba 8. června tady bude mistrovství bezmotorových halových modelů,“ popisuje Voltr.

Ačkoliv není rekonstrukce jízdárny ještě zcela dokončena a proto není z bezpečnostních důvodů volně přístupná, probíhají tam částečné prohlídky, které jsou určeny předem objednaným skupinám zájemců.

Jízdárna Světce u Tachova | Foto: Lukáš Milota

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme