Výrobci bylinných kapek se bojí, že budou muset své výrobky označovat kolkem

Bylinné kapky proti kašli možná budou muset mít stejný kolek jako alkohol. Podle zákona musí být kolkem označená každá láhev obsahující víc než 60 mililitrů tekutiny, ve které je alespoň 15 procent alkoholu. Výrobci kapek by navíc museli skládat stejnou kauci jako výrobci lihovin. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby to zvýší náklady na výrobu kapek a tím pádem i jejich cenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lahve alkoholu s novými kolky | Zdroj: ČTK

„Pro výrobce to bude znamenat vícenáklady, což se může promítnout v konečné ceně. Možná se některý výrobce rozhodne, že ta větší balení vyrábět nebude, bude vyrábět ta menší, která jsou samozřejmě dražší.“

Rozšíření kolků přináší také kauce pro výrobce, které mohou být až pět milionů korun. „Zaregistroval jsem i u výrobců lihovin, že jsou kauce velký problém. V řadách výrobců doplňků stravy je řada menších firem a pro ty to může mít dalekosáhlé následky,“ tvrdí Chudoba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba

Prezident České lékárnické komory současně poukázal na to, že podobná opatření nejsou v žádné zemi Evropské unie.

„Já chápu, že potřebujeme reagovat na kauzu, která stála život několik desítek lidí, ale dala se najít jiná administrativní opatření, která by dohlédla na to, aby alkohol nebyl zneužíván třeba i u výrobců doplňků stravy.

Za porušení zákona hrozí až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti.

Martin Karlík, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme