Lékaři z pražského IKEMu jako první v Česku rozdělili jedna játra mezi dvě děti

Doktorům v pražském IKEMu se povedla unikátní operace. Jako první v Česku rozdělili jedna játra mezi dva dětské pacienty. Bez transplantace se šance na život obou chlapců - 4letého a 14letého - každou hodinou prudce snižovala. Transplantovaná játra začala okamžitě fungovat, dětem se daří dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v IKEM rozdělili jedna játra mezi dva dětské pacienty. Jedná se o Český unikát. Odborná literatura nezaznamenala nic podobného ani v měřítku střední a východní Evropy | Foto: IKEM

„Předpokladem toho, aby obě transplantace dopadly dobře, je, že těch jater je pro každého ze dvou příjemců tak akorát. Když jsou játra příliš veliká, utlačí jak své vlastní, tak okolní cévní struktury. Anebo když jsou játra pro příjemce příliš malá, nestačí svou funkcí splnit nároky pacienta," vysvětluje přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.

Příprava jednotlivých operací trvala celý den, zákroky samotné pak téměř 12 hodin. Oběma dětem se daří dobře, transplantovaná játra začala okamžitě fungovat.

Program splitu (speciální operační techniky - pozn. red.) jater začal v IKEMu v praxi fungovat teprve loni. Za 16 měsíců bylo provedeno celkem devět rozdělení jater technikou split a současně bylo transplantováno 18 pacientů včetně osmi dětí.

Jakub Šídlo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme