Opět na svátek se po týdnu otevírá podzemí Stalinova pomníku v Praze

Obrovský betonový bunkr pod bývalým Stalinovým památníkem na pražské Letné bude dnes opět možné navštívit. Poprvé se tam mohli lidé podívat po více než 20 letech teprve minulý týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CZN100502 - Stalinův pomník

CZN100502 - Stalinův pomník | Foto: Kateřina Kubalová | Zdroj: Český rozhlas

„Historie tohoto místa je tajemná, už to samotné odhalení, pak to bourání. Od té doby je to podzemí tak trochu pasé, tak jsme se to rozhodli pro lidi otevřít,“ říká Martin Kotas ze sdružení Opona, které otevření zajistilo. Prohlídky jsou komentované, mají za cíl připomenout bizarní historii památníku.

Kdysi největší sousoší v Evropě vybudovali komunisté na počest sovětského vůdce v roce 1955, už po sedmi letech ho ale dělníci rozstříleli dynamitem.

„Na začátku 90. let se sem nastěhovalo Radio 1, tehdy Radio Stalin. Pak tu byl asi půl roku nebo rok klub, od té doby je podzemí zavřené,“ dodává Kotas.

Poprvé za 20 let se památník veřejnosti otevřel symbolicky na 1. máje.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme