Proslavil se jako Old Shatterhand či Tarzan. Lex Barker by oslavil 95 let

Americký herec Lex Barker by dnes oslavil 95 let. Většina českých diváků si ho asi spojuje zejména s rolí Old Shatterhanda, ale proslavil se také jako Tarzan a dobře vidět byl i ve Felliniho Sladkém životě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lex Barker - představitel Tarzana a Old Shatterhanda | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Karen Kondazian

Už v sedmnácti letech měl Lex Barker smlouvu v Hollywoodu. Aristokratická rodina ji však nezletilému chlapci nepodepsala a zakázala mu hrát.

Lexovi tak nezbylo než za svým snem utéct. Rodina ho vydědila, a tak se přidal k armádě. Po druhé světové válce, kde byl dvakrát těžce raněn, se mu sen konečně splnil.

Jeho první velkou rolí ještě nebyl hrdina divokého západu, ale jiná legendární postava – Tarzan. Tvůrci byli prý štěstím bez sebe. Lex Barker byl první Tarzan, který řval tak dobře, že ho nemuseli dabovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o Lexi Barkerovi natočil redaktor Matěj Štýs

Barker natočil celkem pět filmů s Tarzanem, pak ovšem dostal strach, aby se nestal mužem jediné role. Odjel do Evropy, kde si zahrál mimo jiné v kultovním snímku Sladký život od režiséra Federica Felliniho.

A pak to přišlo. Nabídka z Německa na roli šlechetného pistolníka Old Schatterhanda. Ta z něj udělala evropskou hvězdu. Lidé ho doslova milovali. V roce 1966 ho zvolili nejpopulárnějším zahraničním hercem v Německu.

Po boku Vinnetoua Pierra Brice točil jeden film za druhým. Za každý tehdy vyinkasoval čtvrt milionu marek.

Sláva ho však nakonec zradila. Odstěhoval se zpět do Ameriky a začal pít. V květnu 1973 zemřel na infarkt na jedné z ulic New Yorku.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme