V budoucnu by mohlo být možné odhalit vážné nemoci z lidského dechu

Pro odhalení nemocí už možná lidé nebudou muset podstupovat různá složitá vyšetření. Tým fyzikálního chemika Patrika Španěla totiž vyvíjí přístroj, který má onemocnění odhalit jen pomocí rozboru lidského dechu. Píší o tom Hospodářské noviny s tím, že zařízení je v podstatě hotové a teď je potřeba ho otestovat v praxi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prof. Patrik Španěl | Foto: Marián Vojtek

Výzkum, který tým Patrika Španěla provádí, se zaměřuje zejména na odhalování infekcí u dětí nebo pacientů trpících cystickou fibrózou.

Jde o jedno z nejčastějších dědičných onemocnění a postihuje zhruba jedno z pěti tisíc narozených dětí. Jen v České republice jich je několik set až tisíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech diagnostiky nemocí z lidského dechu mluvil na Radiožurnálu profesor Patrik Španěl z Akademie věd

„Zatím jsme ve fázi zjišťování, jaké látky jsou uvolňovány bakteriemi, které působí infekce, jež ohrožují život pacientů s cystickou fibrózou. Tam už docela jistě víme, že se jedná třeba o kyanovodík nebo některé další látky,“ popisuje Patrik Španěl a pokračuje:

„Teď pracujeme jak my, tak kolegové ve Velké Británii na tom, aby se skutečně klinicky ověřilo, že diagnostika nejen funguje, ale že je užitečná pro změnu léčby nebo k tomu, že léčba antibiotiky se v případě dětí trpících cystickou fibrózou zahájí dříve, než by se zahájila jen na základě nějakých běžných mikrobiologických kontrol.“

Patrik Španěl začínal kariéru jako astrofyzik a souvislost s tímto oborem je viditelná v metodách, které vědci používají.

„Na obor astrofyziky, respektive reakcí iontů s molekulami v plynné fázi, to navazuje tak, že používáme reakce iontů s molekulami k tomu, stanovujeme přesně velice malá množství látek,“ vysvětluje Španěl a dodává:

„Například kyanovodík je tam přítomný v množství jedné molekuly na miliardu molekul vzduchu. To je obrovské zředění, pro představu třeba jako náprstek v plaveckém bazénu. Čili spojitost s astrofyzikou je spíš přes metody, které používáme.“

Jakub Šídlo, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme