Nezaměstnanost pomůžou snížit investice a menší sociální dávky, tvrdí Zeman

Prezident Miloš Zeman pojmenoval základní ekonomické problémy, které je podle něho třeba přednostně řešit, především nezaměstnanost. Na Žofínském fóru zdůraznil, že je to téma pro prezidenta, protože politici - ať už vládní, nebo opoziční - hledí do budoucnosti jen v horizontu čtyř let, tedy po dobu trvání volebního období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Prezident si myslí, že by se politici měli vzdát iluzí o takzvané aktivní politice zaměstnanosti, protože ta podle Zemana nevytváří pracovní místa.

„Skutečnou aktivní politikou zaměstnanosti jsou investice a považuji za nebezpečné, aby se staly otloukánkem návrhu zákona o státním rozpočtu, protože tím se odsuzujete k jak vysoké úrovni nezaměstnanosti, tak samozřejmě i ke ztrátě konkurenceschopnosti,“ tvrdí prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev prezidenta Miloše Zemana na Žofínském fóru shrnula Jitka Hanžlová

Proto bude při diskusích o návrhu státního rozpočtu přihlížet k tomu, zda státní výdaje budou směřovat k podpoře investic.

V této souvislosti zdůraznil, že by se podle jeho názoru měl předělat zákon o veřejných zakázkách. V současném znění totiž škrtí zejména stavebnictví.

Podle Zemana jsou ale potřebné také dlouhodobé investice, jako je dostavba Temelína nebo stavba jím propagovaného kanálu Dunaj - Odra - Labe.

„Tento příklad má ovšem ilustrovat pravidlo, které se označuje jako 44. Čtyři proto, protože běžní politici mají horizont svého funkčního období čtyři roky a velké investiční projekty – nejde jenom o jeden vodní koridor – mají zpravidla dobu, po kterou fungují, nejméně 40 let,“ vysvětlil.

Prohlášení vlády o Tibetu chválí prezident i komunisté. Opozice ho kritizuje

Číst článek

Důležitá je pro zvyšování zaměstnanosti také podpora exportu nebo lákání zahraničních investorů. Prezident Zeman si myslí, že proto by na českých ambasádách v zahraničí měli pracovat hlavně ekonomové, a nikoli kariérní diplomati.

„Sledujeme věčnou válku mezi velvyslanci jako kariérními diplomaty a obchodními zastupitelstvími, která by měla být naplněna ekonomy. Jsem v této válce plně na straně ekonomů, protože kariérní diplomaté nám zpravidla žádnou proexportní politiku neudělají,“ míní Zeman.

Zeman: Je třeba snížit sociální dávky

Jedním z nepopulárních kroků, které prezident doporučuje udělat, je zvýšit rozdíl mezi minimální mzdou a sociálními dávkami. Nejen tím, že se zvýší minimální mzda.

„Aby se přinutili lidé pracovat, aby měli motivaci k práci, ale na druhé straně ty nůžky pak nenápadně uzavřete tím, že opět zvýšíte sociální dávky. A to je právě ta chyba. Já jsem dokonce pro snížení některých sociálních dávek, například státního příspěvku na bydlení, který je nesmyslně vysoký,“ upřesnil.

Podle Zemana na něm profitují především vlastníci ubytoven, nikoli lidé, kteří v nich bydlí.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme