Vládu brzdí spory. Tím největším zůstávají církevní restituce

Po sto dnech vládnutí má za sebou koalice vyhrocené spory. Neskončil boj o církevní restituce ani o služební zákon. Po roztržce se nakonec ČSSD, hnutí ANO a křesťanští demokraté shodli na tom, že pošlou do nemocnic dvě miliardy korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD prosadil návrh i ve sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka prohlásil, že sociální demokraté nechtějí vést kampaň proti církvím ale proti vládnímu návrhu na církevní restituce | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Největší spor o největší peníze, to jsou církevní restituce. Církve mají dostat nemovitosti za 75 miliard korun a později skoro 60 miliard jako náhradu za nevydaný majetek. Program sociální demokracie plánuje dát církvím méně a zvýšit kontrolu vydávaného majetku.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD se hájí, že program částečně plní. Vznikl vládní monitorovací výbor pro kontrolu institucí, které o vydávání majetku rozhodují:

Přehrát

00:00 / 00:00

O největších sporech ve vládí koalici informuje redaktorka ČRo Lenka Jansová

„Chceme dále jednat s církvemi o tom, co s církevními restitucemi. V rámci vládní koalice se cítíme trošku osamoceně, protože ani lidovci ani ANO v tomto směru nemají velký tah na branku,“ řekl předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Sociální demokracie ale nerezignuje na snahu upravit církevní restituce takovým způsobem, aby to bylo pro společnost maximálně přijatelné,“ nevzdává svou snahu šéf vládní koalice.

Podle hnutí ANO totiž není nutná zvláštní vládní vyjednávací skupina pro církevní restituce, jak ji chtěly církve. Ani křesťanští demokraté do žádného takového týmu nechtějí.

„Pro nás jsou církevní restituce uzavřená kapitola. Byli jsme připraveni to řešit v případě, že dojde k nějaké dohodě mezi ČSSD a 17 církvemi. K té nedošlo a považujeme to za uzavřenou záležitost. Nevidíme důvod, proč jednat, když je to uzavřené i ze strany církví,“ vysvětluje místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Ministři za 100 dní vyměnili většinu státní správy, vsází na nové tváře

Číst článek

Služební zákon, který má odpolitizovat státní správu je druhým nevyřešeným sporem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky musí platit od ledna, jinak by to mohlo ohrozit čerpání evropských peněz:

„Doufám, že během května bude vypracován společný koaliční pozměňující návrh, následně bude podán. Vůbec bych se nebránil i mimořádné schůzi sněmovny, kde by se mohl projednávat ve 2. a 3. čtení. Chceme, aby služební zákon začal platit od 1. ledna příštího roku,“ plánuje Sobotka.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL ale postrádá vyčíslení dopadů služebního zákona na státní rozpočet. Podle něj ho vláda asi do května sněmovně předložit nestihne.

Zdravotnictví se má zprůhlednit

Koalice má za sebou také boj o peníze pro nemocnice. Když chtěl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD dvě miliardy korun navíc jako kompenzaci za zrušené regulační poplatky, nazval vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO zdravotnictví černou dírou na peníze:

„Resort zdravotnictví je velice netransparentní, dlouhodobě spojený s různými skandály. Brusel ho označuje jako částečně zkorumpovaný,“ tvrdí ministr financí a předseda hnutí ANO.

Spolupráce funguje, shodují se koaliční šéfové po 100 dnech Sobotkovy vlády

Číst článek

Podle plánu ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD na zprůhlednění zdravotnictví budou zdravotní pojišťovny pod přísnějším dohledem státu a omezí provozní náklady. Jeho představu už vláda odsouhlasila.

Po zdravotnictví pak na téže schůzi vláda zažehnala další spor. Schválila státní pomoc s útlumem těžby černého uhlí v Dole Paskov.

100 dní Sobotkovy vlády | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme