Praha se chystá uzavřít další nevýhodný obchod kvůli Opencard, tvrdí sdružení Oživení

Občanské sdružení Oživení upozorňuje, že Praha připravuje další nevýhodný kontrakt týkající se Opencard. Vedení města chce odkoupit od společnosti eMoney Services licenci a autorská práva k projektu. Firma za to bude chtít 300 milionů korun, tvrdí Oživení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřívější ukazatel na dobíjení Opencard. | Foto: Tomáš Adamec

Částku mu prý potvrdil radní Jan Vašíček z TOP 09. Obdobný projekt by se ale podle občanského sdružení dal pořídit za 20 až 50 milionů korun.

„Probíhají jednání mezi pražským magistrátem a firmou eMoney Services o hodnotě a struktuře odkupu licencí a dalších věcí, které jsou nutné pro zabezpečení provozu systému,“ přibližuje předseda sdružení Oživení Martin Kameník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Opencard mluvili předseda sdružení Oživení Martin Kameník a reportér Českého rozhlasu Antonín Viktora

„Špatně je na tom to, že Praha v podstatě rozhoduje o tom, že bude investovat další – podle našeho názoru stovky milionů, podle slov pana radního pro informatiku Vašíčka to může být až 300 milionů korun – jedné firmě bez nějakého výběrového řízení,“ dodává.

Praha vybrala bez soutěže i původního provozovatele systému Opencard, firmu Haguess. Kauza skončila podmíněnými tresty pro úředníky. Policie teď navrhuje obžalovat současné a bývalé vedení města.

Firmu eMoney Services navíc považuje sdružení Oživení za neprůhlednou, protože je prý nástupcem společnosti Haguess.

„Je to obdobná skupina lidí, která dříve dodávala za pochybných podmínek dosavadní systém. Zároveň je součástí holandského holdingu Emoney Group. Ale z výpisů rejstříků z Holandska a Gibraltaru jsme zjistili, že společným jmenovatelem je osoba pana Petra Stránského, který figuroval jako konzultant původního systému Opencard pro Prahu, dále jako ředitel Haguessu, v současné době vede jede jednání za eMoney Services a zároveň byl ředitelem firmy, která zakládala celý ten holandský holding,“ vysvětluje Kameník.

Konkrétní nabídka prý ještě nepadla

Magistrát se zatím k obchodu nechce vyjádřit. Radní Vašíček pouze upozornil, že s firmou eMoney Services bude Praha jednat až dnes odpoledne, a konkrétní částku tedy zatím nezná.

„Máme už předjednané soudní znalce, kteří si celou nabídku vezmou a začnou ji porovnávat s dalšími potenciálními řešeními a variantami. Ale samozřejmě v tuto chvíli nemám co porovnávat, když tu nabídku nemám,“ uvedl.

Tiskový mluvčí společnosti eMoney Services Martin Opatrný Českému rozhlasu naznačil, že nabídka bude oproti původním předpokladům rozšířená a nebude obsahovat jen licence. Z toho se dá vyvodit, že půjde i o vyšší částku.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Helena Šulcová, Veronika Neprašová, krw, kap, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme