Porošenko příštím prezidentem Ukrajiny? Moskva varuje, že výsledky voleb nemusí uznat

Průzkum před prezidentskými volbami na Ukrajině ukazuje, že v zemi nehrozí vláda radikálních nacionalistů. Právě na hrozbu z jejich strany neustále upozorňuje Rusko, které naopak odmítá obvinění Západu z podněcování nepokojů na jihovýchodě Ukrajiny. Novou hlavu státu budou Ukrajinci vybírat 25. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Porošenko | Zdroj: Reuters

Podle nejnovějších průzkumů je jasným favoritem známý proevropský podnikatel Petr Porošenko, kterému na Ukrajině říkají Čokoládový král. Tuto přezdívku si získal svým úspěšným podnikáním s kakaem a cukrovinkami.

Porošenko má šanci získat až 48 procent hlasů, i díky podpoře jednoho z vůdců nedávného svržení režimu Viktora Janukovyče Vitalije Klička.

Do druhého kola by se s ním mohla dostat do nedávna vězněná, bývalá premiérka Julije Tymošenková, která se nyní snaží aktivně agitovat ve svůj prospěch na východě Ukrajiny. Ostatní kandidáti nemají šanci se do druhého kola dostat, alespoň prozatím.

Destruktivní volby, tvrdí Rusko

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že Moskva nemusí výsledky ukrajinských voleb uznat. Bez dialogu mezi západem a východem Ukrajiny budou podle Ruska květnové volby destruktivní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro televizi Russia Today připomněl, že Ukrajina se zavázala provést ústavní reformu ještě před prezidentskými volbami.

Reforma má především posílit pravomoci oblastí a zrovnoprávnit ruštinu tam, kde ji používá většina lidí.

„Pokud východ a západ do předčasných prezidentských voleb 25. května nenavážou dialog, volby budou destruktivní a Moskva je nemusí uznat za legitimní,“ řekl Lavrov.

Poukázal zároveň na nelogičnost a politiku dvojího metru v přístupu Západu, který v Sýrii požaduje ústavní reformy a na Ukrajině už na ně tolik nenaléhá.

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme