Egyptský soud posílá na smrt 682 islamistů za loňské násilnosti

V Egyptě padl další tvrdý rozsudek proti islamistům, kteří se účastnili protivládních demonstrací. Zatím nepravomocně porota odsoudila k smrti 682 stoupenců Muslimského bratrstva. Mezi nimi je i jeden z bývalých lídrů islamistického hnutí Muhammad Badí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud se stoupenci Muslimského bratrstva v egyptské Alexandrii | Zdroj: Reuters

Odsouzení, z nichž pouze 50 je ve vazbě a ostatní na útěku, se mohou odvolat.

„Soud má svrchované právo uložit trest a nikdo o tom nemůže polemizovat. Odvolací soud však musí vyslechnout všechny argumenty.“

„Pokud soud porušil právo nebo někdo manipuloval s dokumenty, nařídí se nové projednání,“ řekl předseda odvolacího soudu Ahmed al Maraghy.

První hromadný rozsudek nad 529 islamisty vynesl soud v březnu. Tento verdikt dnes soudce zmírnil na doživotí pro 492 z nich a potvrdil pro 37 zbývajících.

Muslimské bratrstvo se po loňském převratu dostalo na seznam teroristických organizací. Tisíce jeho stoupenců čelí obvinění z podněcování násilí a sabotáží během vlny protestů, která se rozšířila po celém Egyptě po sesazení prezidenta Muhammada Mursího armádou.

Mezi souzenými je i jeden z bývalých lídrů bratrstva Muhammad Badí (druhý zprava) | Foto: Reuters

Před soudem stojí i samotný Mursí, který byl dříve rovněž členem Muslimského bratrstva. Soud svrženého prezidenta viní z přípravy teroristických útoků v Egyptě.

„Na předchozím jednání jste nás žádali, abychom byli seriozní. Obhajoba však neví, jak to udělat, když se ani nemůže setkat s obviněným,“ prohlásil před soudem Mursího obhájce Mohammed al Damaty.

Mursí může jednání sledovat pouze z odhlučněné zamřížované místnosti.

mta, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme