Domov důchodců v Horní Plané musí zaplatit pokutu 3,2 milionu korun

Pokutu ve výši 3,2 milionu korun zaplatí Domov důchodců v Horní Plané za chyby ve vedení projektu. Domov, ve kterém žije 110 seniorů, má za sebou roční rekonstrukci za téměř 40 milionů korun. Z velké části ji uhradil z evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola | Foto: Filip Jandourek

Původně hrozila Domovu důchodců pokuta 30 milionů korun. Tu mu správci evropských fondů vyměřili kvůli nesrovnalosti v projektu na rekonstrukci budovy. Později zmírnili sankci na zhruba desetinu této částky.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tam konstatoval pochybení. Ale pochybení tak mírné, že za něj udělil pokutu 10 tisíc korun. K našemu překvapení Auditoři úřadu regionální rady, potažmo ministerstva financí, konstatovali, že pochybení bylo zásadní,“ říká hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD.

„Korekce, kterou vyměřili, byla ve výši 10 procent celkové ceny, tedy zhruba tři a půl milionu korun. Tam žádné pochybení nevzniklo. Nebo jestli vzniklo, bylo opravdu bagatelní a nemělo vliv na výběr nejlepšího dodavatele,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokutě pro Domov důchodců v Horní Plané informovala reportérka Mária Pfeiferová

Z jakého důvodu tedy úřad ROP Jihozápad pokutu udělil?

„Klasifikoval pochybení ve veřejné zakázce na stavební práce s vlivem na výběr dodavatele, a to s ohledem na skutečnost, že nevyloučil uchazeče, který neprokázal splnění kvalifikačních požadavků v rozsahu, které zadavatel požadoval,“ vysvětluje Martina Kubice z úřadu.

Kraj se do budoucna bude takovýmto pokutám ze strany správců evropských fondů bránit soudně.

„Pak já se ptám, proč jinak ÚOHS máme? Bude se stávat to, že budou vyplouvat nové a nové korekce. Žadatelé je bez jakéhokoli práva odvolání budou muset platit. Nezaplatí-li je, budou na ně vydávány exekuce. Ale současně se kraj bude bránit soudně,“ upozorňuje Zimola.

Podle Martiny Kubice se Úřad regionální rady nemusí rozhodnutím ÚOHS řídit.

„ÚOHS jako takový není v rámci implementační struktury operačních programů zařazen, tudíž Úřad regionální rady není vázán jeho rozhodnutím. Vzhledem k tomu, že my jsme dané pochybení shledali jako závažné, to jest s vlivem na výběr dodavatele, přistoupili jsme k desetiprocentní korekci,“ dodává.

V případu Horní Plané soudní řešení není možné.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme