Křesťanům končí na Bílou sobotu půst, opět se rozezvoní zvony
Už dnes v noci křesťané začnou slavit vzkříšení Ježíše Krista, je Bílá sobota. Křesťané se začínají připravovat na zítřejší Boží Hod velikonoční, končí jim půst a začíná úklid. Přes den v kostelích žádné obřady nejsou, všechny přípravy směřují k večerní vigilii.
Dvě polohy má dnešní Bílá sobota. Přes den křesťané navštěvují v kostelích Boží hroby, v chrámech je ticho a tma, ale v noci to začne. Znovu se rozsvítí svíce, vrátí se zvonění a vypuknou oslavy Kristova vzkříšení. Pašijovou svíci večer zapálí také farář na pražském Žižkově Miloš Szabo.
„Člověk hledá, kde může čerpat sílu, kde může najít naději do toho zítřku, takže ten paškál, který je zapálen od ohně a od něhož se potom zapalují svíčky, připomíná Ježíše, který přichází k nám na tuto zemi a zase zapaluje naše životy.“
O to, co znamená pro křesťany Bílá sobota, se zajímala redaktorka Naděžda Hávová
Na Bílou sobotu se také do kostelů vrací hlasy zvonů.
„Naposled nám zvonily ve čtvrtek během písně Gloria, tedy Sláva na výsostech Bohu, pak umlkly a dnes ve stejnou dobu, kdy kněz zaintonuje Sláva na výsostech Bohu, tak se zvony a varhany opět rozezní, protože už pominula doba smutku.“
Na Bílou sobotu se odjakživa uklízela obydlí a bílily se stěny. V některých krajích se lidé také poprvé po zimě vykoupali. Etnografka Jiřina Langhammerová vysvětlila, odkud má tento den název:
„Protože ještě v raném křesťanství se na tento významný den, kdy v noci potom vstane Kristus z mrtvých, přijímali noví křtěnci a čistotu symbolizovala nejen voda, kterou byli poléváni nebo kropeni, ale také bílé roucho, do kterého byli odíváni. Od toho ten název Bílá sobota.“
Také se dokončovala velikonoční výzdoba a připravovaly se velikonoční pokrmy.
Mladým koledníkům nenalévejte, nabádají odborníci před Velikonočním pondělím
Číst článek
Církev, ve které je farářem, má v názvu Mistra Jana Husa. On sám je z Keni a o Velikonocích se nezastaví
Číst článek