Čína vypracovala plány pro případ zhroucení severokorejského režimu

Peking nevěří ve stabilitu severokorejského režimu pod vedením mladého Kim Čong-una a připravuje se prý na jeho pád. Píše se o tom v dokumentech, které vypracovali odborníci čínské armády. Jejich plány teď ale unikly do japonských médií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci hlídkují nedaleko hranic s Čínou (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Pokud by režim v KLDR padl, chce Peking zatknout vrcholné severokorejské činitele a na hranicích postavit něco jako uprchlické tábory.

V těch by pak držel prchající obyvatele Severní Koreje a nevpouštěl je do Číny bez důkladného prověření. Čínští armádní činitelé ve své zprávě dokonce už teď nabádají k posilování obrany korejsko-čínské hranice.

Čína ale není jedinou zemí, která se na možný pád severokorejského režimu připravuje. Podle odborníků mají podobné plány i Spojené státy, Japonsko nebo Jižní Korea. Na veřejnost se ale zatím nedostaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínské plány přiblížila zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Všichni samozřejmě chtějí udržet v případě problémů v regionu stabilitu.

Čínské dokumenty se dostaly na veřejnost jen několik dní poté, co Peking odsoudil další jadernou zkoušku, kterou prý Pchjongjang připravuje. Je těžké odhadnout, zda to spolu souvisí. Peking je každopádně od poslední jaderné zkoušky vůči Pchjongjangu kritičtější.

Čína byla dlouhodobě jedním z mála severokorejských spojenců. Od popravy Kimova strýce Čang Song-tcheka ale přichází dokonce i s postihy vůči KLDR. V posledních třech měsících přestala Pchjongjangu například dodávat ropu.

Příslušnice severokorejské armády mává lodi s čínskými turisty na hraniční řece Jalu | Foto: Reuters

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme