Poslanci podpořili návrh zákona o zvýšení výkupních cen půdy pro stavbu dálnic

Poslanci propustili do druhého čtení novelu, která několikanásobně zvyšuje hodnotu zemědělské a lesnické půdy pod plánovanými dopravními, vodními nebo energetickými stavbami. Vyšší výkupní ceny mají podle vlády omezit vyvlastňování, a výrazně tak urychlit výkup parcel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří | Foto: Filip Jandourek

„Je pouze na rozhodnutí vlastníka, zda takovouto nabídku přijme. V případě, že ne, můžeme jít do vyvlastňovacího procesu úplně stejně, jako to děláme nyní. V případech zvlášť hodných zřetele – a tady bych chtěl poukázat například na úsek dálnice D11 kolem Hradce, která se řeší více než 20 let – potom stanovujeme ministrovi dopravy možnost, aby navýšil tento bonus až na šestnáctinásobek,“ říká ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala reportérka Jana Čermáková

Pokud se majitelé rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, podle návrhu budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy 120 až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem.

Současný zákon umožňuje vyplácet bonusy jen v rozmezí 8 až 35 korun. Nově by cena navíc měla klesat v čase. Kdo tedy zareaguje na nabídku státu hned, dostane víc peněz než ten, kdo bude otálet.

Výkup pozemků ale není tím, co výstavbu nejvíc prodlužuje, upozorňuje Pavel Franc, právník organizace Frank Bold. Ředitelství silnic a dálnic podle něj postupuje nesystémově a dochází pak k plýtvání.

Opozice se bojí možné korupce

„Rozjelo vždycky několik projektů dopravní infrastruktury a nemělo prioritu – teď se nejdřív musí dotáhnout například D11, potom se musí udělat něco jiného. Evropská komise nám opětovně vytýkala, že nemáme koncepci,“ dodává.

Vláda předložila poslancům návrh tak, aby ho mohli schválit zrychleně, tedy hned v prvním čtení. To ale odmítla pravicová opozice. Zákonodárci TOP 09 a ODS sice novelu podporují, ale s výhradami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výkupu pozemků mluvili poslanec za ODS a bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura a Pavel Franc, právník organizace Frank Bold

Vadí jim, že v určitých případech by měl být ministr dopravy jediným, kdo bude moci udělit výjimku z pravidel. Mohlo by to prý znamenat riziko vzniku korupčního prostředí.

„Obávám se, že v atmosféře České republiky – kriminalizace, podezírání a napadání – je ten princip tedy skutečně na hraně. Obávám se, že může být prokorupční. Zejména tam, kde půjde o velké částky. I kdyby tomu tak nebylo, tak v českém prostředí mohou padat otázky, zvláště když se to personálně někomu hodí, proč pustil, proč nepustil,“ uvažuje místopředseda poslanců TOP 09 František Laudát.

Rozhodne se v červnu

Také podle šéfa poslanců ODS a bývalého ministra dopravy Zbyňka Stanjury není možné, aby o cenových výjimkách v celé České republice rozhodoval jediný člověk.

„Těch případů budou stovky a tisíce. Jenom ta agenda bude poměrně rozsáhlá. Myslím, že je potřeba stanovit jasná pravidla, nejlépe zákonem, která budou dodržovat úředníci a o kterých budou vědět dopředu majitelé, a pak se vyhneme spekulacím, jestli někdo někomu nepomohl,“ navrhuje.

Ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO | Foto: ČTK

Ministr dopravy ovšem tyto argumenty odmítá. Návrh zákona je podle něj doplněn speciálním pokynem.

„Naprosto jasně říká, jakým způsobem se bude s bonusy nakládat. Jsou rozloženy v čase. V okamžiku, kdy potenciální vlastník prodává svou zemědělskou půdu, má naprosto jasně stanovenou výši bonusů v závislosti na čase. To znamená, že tady není žádný prostor pro jakékoliv korupční jednání,“ brání se Prachař.

Zákon teď zamíří na sněmovní hospodářský výbor. Poslanci odhlasovali, že výbor bude mít na projednání návrhu kratší lhůtu, než je obvyklé. O zákonu tak poslanci definitivně rozhodnou na červnové schůzi.

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme